Komiksy do nauki angielskiego - z nagraniami

Śmiało mogę powiedzieć, że sporo zawdzięczam komiksom. Jako dziecko dostawałam od taty kolejne odcinki przygód Tintina. Wyszukiwane mozolnie na różnych lotniskach, w zagranicznych księgarniach, a potem pracowicie przeze mnie dekodowane. W szkole nie miałam angielskiego, język ten przekazał mi tata, a komiksy były istotną częścią powodzenia tego szalonego planu (wszak to był początek lat 90). Jest to o tyle znaczące, że w wieku lat 13 byłam w stanie z marszu pójść do szkoły z wykładowym angielskim i całkiem nieźle sobie poradziłam.

Jak widać komiksy zdały egzamin. Upodobanie do nich pozostało mi po dziś dzień i w moim odczuciu nie ma lepszego narzędzia do nauki języka. Więcej o komiksach przeczytacie w moim poprzednim wpisie na ten temat.

W dużym skrócie korzyści z komiksów, które ja dostrzegam:

  • niski próg wejścia - każdy rysunek pomaga w zrozumieniu tekstu, czyli "bez wysiłku łapiemy o co chodzi z kontekstu"
  • krótkie wypowiedzi - początkujący w nauce łatwo się zniechęcają i gubią w treści, gdy mają duży fragment tekstu do przeczytania
  • łatwo osiągalny próg komunikatywności - w komiksach znajdziemy głównie język mówiony, czyli taki, jaki na początku jest najbardziej potrzebny - kwieciste opisy są dobre dla ludzi, którzy mają większe pokłady cierpliwości

Komiksy do nauki? Czy to podręcznik czy rozrywka?

Bardzo się ucieszyłam, gdy napisała do mnie Monika, która postanowiła sprowadzić na polski rynek koreańskie komiksy do nauki angielskiego. Hasło komiksów/podręczników/czytanek poziomowanych bardzo mnie zaintrygowało. Zanim podjęłam się tej recenzji, spotkałam się z Moniką na żywo, żeby ocenić czy warto o tym napisać na blogu (powiem Wam, że coraz częściej zdarza mi się odmawiać polecenia czegoś, co nie jest wystarczająco dobre).

Comic Readers to cały cykl komiksów do nauki angielskiego - w kilku seriach tematycznych, z nagraniami i z taką obudową dodatkowych gratisów, że to naprawdę bardzo solidny zamiennik dla tradycyjnych podręczników.

O konkretnych seriach napiszę dokładniej za moment, ale na początek w telegraficznym skrócie, o tym czym "to to" tak naprawdę jest:

  • jest kilka serii tematycznych komiksów - w ramach każdej serii jest ciąg następujących po sobie opowieści, ze stopniowo rosnącym poziomem trudności - są to tzw. readersy, czyli takie książeczki, gdzie z tyłu wymieniona jest liczba użytych słów
  • do każdego komiksu dołączona jest płyta CD z nagraniami i piosenkami
  • na końcu każdego komiksu jest dołączony zestaw ćwiczeń
  • ze strony internetowej można do każdej książki pobrać pakiet nauczyciela, czyli jeszcze więcej ćwiczeń, nagrań, planów lekcji - w tym miejscu możecie podejrzeć ile tego jest
  • książkom towarzyszy aplikacja wspierająca naukę słownictwa
  • każdej książce towarzyszy informacja jakie formy gramatyczne i jakie zagadnienia są objęte materiałem tej konkretnej książki
  • cała seria została zwycięzcą "Language Learner Literature Award", pomysł jest z Korei Południowej, ale bez obaw - wszystko zostało zrealizowane rękami/głosami native-speakerów

A teraz do rzeczy - czyli przybliżę trzy serie komiksów.

School Adventures

Seria School Adventures jest podzielona na trzy poziomy trudności, a każdy poziom to inna seria tematów. Poziom 1 to historia kolonii letnich, poziom 2 to historie fikcyjne nawiązujące do klasycznych pozycji literatury dziecięcej, a poziom 3 to komiksy fabularno - naukowe. Innymi słowy poziom 1 i 3 są Montessori-friendly i tym zaskarbiły sobie moją sympatię.

Poziom 1 to złożoność 800 słów, poziom 2 to 1000 słów, a poziom 3 to 1200 słów.

Level 1 - Camp Days

Historia rodzeństwa, które trafia na letni obóz dla dzieci. Komiksy głównie skupiają się na odczuciach, wrażeniach i komunikacji pomiędzy bohaterami (stąd też alternatywna nazwa cyklu - Social Studies).

Każdą książkę otwiera krótkie wprowadzenie.
Wybrane wyrażenia zilustrowane są w stopce strony.
Zadania na końcu książki.
Jak każdy komiks, tak i ten jest z płytą CD i spisem form gramatycznych, które zostały wprowadzone.

Level 3 - Science Discoveries

W tej serii mamy nie tylko naukę angielskiego, ale również porcję wiedzy przyrodniczej. Mój faworyt, jeśli chodzi o wszystkie komiksy do nauki angielskiego. Należy jednak zwrócić uwagę na poziom trudności - seria Science Discoveries to już spore wyzwanie językowe.

Fabuła jest przerywana wstawkami tłumaczącymi naukowo problemy, z którymi zmierzyć się muszą bohaterowie.
Zadania do tego komiksu.
Spis kluczowego słownictwa oraz przydatne sformułowania - na płycie są nagrania kluczowych wyrażeń.
Dla nauczycieli - czyli opis wycinka curriculum, jaki został opracowany w bieżącym komiksie.

Vera the Alien Hunter

To najlepiej sprzedająca się seria komiksów do nauki angielskiego - poziom 1 to 200 różnych słów użytych w książce, poziom 2 to 400, a poziom 3 to 600 słów.

Vera jest dziewczynką, która co i rusz trafia na kosmitów i ma niebywałe przygody - niestety nikt w nie nie wierzy (do czasu). W szkole bywa to przedmiotem docinków (do czasu). Towarzyszy jej dzielny niebieski kot, Luca, z którym zdarza się jej podróżować na inne planety.

Na dole strony mamy ikonki wyjaśniające trudniejsze słowa.
To i powyższe zdjęcie to Poziom 1.

Każdą z książek da się czytać w oderwaniu od pozostałych, ale nacisk kładę na "da się", czyli lepiej przynajmniej pierwszą przeczytać, żeby załapać o co w całej serii chodzi.

Ćwiczenia na poziomie 2.
Szczegółowa rozpiska dot. materiału gramatycznego, jaki objęty jest w książce (poziom 2).
Dla porównania - poziom 3.
Przykładowa strona - poziom 3.
Każdej serii komiksów towarzyszy piosenka.

Jako miłośniczka Montessori osobiście sięgnęłabym po serię School Adventures, która jest realistyczna i bardziej podobają mi się zawarte w niej treści (chodzi mi o to jak bohaterowie się do siebie zwracają). Tym niemniej, mam świadomość, że dzieci zapewne wybrałyby Verę.

Tak wyglądają karty ćwiczeń do pobrania online.

W tym miejscu dostaniecie komiksy do nauki angielskiego


Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)