Angielski za darmo, czyli co chcielibyśmy kupić a znajdziemy za darmo (i legalnie) w sieci

Przyznam się bez bicia, że nie znam umiaru jeśli chodzi o pomoce dydaktyczne dla dzieci. Uwielbiam pomysłowe rozwiązania. Najchętniej zapełniłabym cały dom książkami i zabawkami, ale… ani miejsca ani pieniędzy na to by nie wystarczyło. Zresztą często łapię się na tym, że to co chciałabym kupić, mogę równie dobrze znaleźć nieodpłatnie lub przygotować samodzielnie.

Jak wspierać naukę angielskiego i nie pójść z torbami?

Najczęściej w nauce języka posiłkujemy się materiałami audio, video, książkami, grami oraz odpłatnymi zajęciami. Zaskakująco dużo z tego możemy mieć za darmo. W jaki sposób? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Coś do posłuchania

Na YouTube jest dużo piosenek po angielsku. Najczęściej rodzice wałkują z dziećmi Super Simple Songs, ale możliwości są nieprzebrane. Co jednak, jeśli nie chcemy dziecka przyklejać do monitora/ekranu komórki?

Polecanym przeze mnie rozwiązaniem jest wykorzystanie konwertera online - na przykład takiego. Dzięki temu możemy pobrać plik mp3 na komórkę i odtworzyć w dowolnym momencie na dowolnym sprzęcie. Jest to też dobry sposób na wzbogacenie swojej bazy audiobooków, ponieważ na YouTube można również znaleźć “read aloud books” - czyli popularne książki dziecięce czytane na głos przez amatorów lub półprofesjonalistów. Przykładem takiego kanału z książkami dla dzieci jest Storybook Nanny.

Ja natomiast przepadam za materiałami BBC - jest cała strona BBC schoolradio, gdzie znajdziemy podcasty, materiały dodatkowe oraz schematy lekcji dla nauczycieli. Wszystko nieodpłatnie. Nawigacja na stronie bywa dość skomplikowana, ale warto. Zwłaszcza dla gotowych zabaw piosenkowo-dźwiękowych dla dzieci. Moje ulubione to Listen and Play.

Po wejściu na stronę konkretnego odcinku, możemy go pobrać. Listen and Play to seria audycji rytmiczno-tanecznych dla dzieci od 3 lat. Świetnie się sprawdzi u dzieci dopiero uczących się języka, zarówno w domu, jak i w przedszkolu.
Strona BBC School Radio

Kolejna grupa materiałów audio to podcasty, czyli audycje do strumieniowania poprzez sieć. Możemy je również pobrać i słuchać offline. Jest to coś jak słuchowisko w odcinkach. Najłatwiej mieć zainstalowaną aplikację na komórce, ja swego czasu używałam Podcast Addict. Alternatywnie można się zaopatrzyć w radio internetowe (urządzenie) - wtedy będziemy mieć dostęp nie tylko do podcastów, ale też do stacji radia internetowego z całego świata w jednym miejscu.

Jak znaleźć dobry podcast dla dzieci? Warto skorzystać z dedykowanej wyszukiwarki, np. Stitcher.

Zajęcia po angielsku

Jeśli chcemy by nasze dziecko miało kontakt z żywym językiem, to możemy poszukać innych rodziców wychowujących dzieci dwujęzycznie i umówić się na spotkanie. Na facebooku jest kilka grup gdzie rodzice skrzykują się do “playgroup”. Plusem będzie okazja do porozmawiania z innymi rodzicami wychowującymi dwujęzycznie.

Książki dla dzieci

Dobrym źródłem sensownych książek dla dzieci (tych badziewnych znajdziecie nieprzebraną ilość) jest Internet Archive Children’s Library. Znajdziecie tu większość klasycznej literatury dziecięcej, którą można pobrać w wielu formatach.

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)