W 7 książek dookoła Wielkiej Brytanii i Londynu

Czy wiecie czemu na drugi dzień Świąt Anglicy mówią Boxing Day? Co warto zobaczyć w Londynie? Kto mieszka na Downing Street 10?

Stoję na stanowisku, że nauka języka powinna iść w parze z minimum wiedzy na temat krajów, w jakich się ich używa. Z angielskim trochę tej nauki jest, ponieważ mówimy co najmniej o Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Jako, że geograficznie najbliżej nam do UK, to na początek udajmy się w książkową podróż dookoła Królestwa!

Startujemy od kraju jako całości, a potem zajedziemy do Londynu. W drogę!

"Great! Wielka Brytania dla dociekliwych" Tina Oziewicz

Nowość od Wydawnictwa Dwie Siostry. Długo przeze mnie oczekiwany piąty tom serii "Świat dla dociekliwych". Seria według wydawcy kierowana jest do czytelnika 8+, ja podczytuję ją z moją czterolatką i jest zainteresowana. Nie tylko ona, bo babcia również była zadowolona - to taki miły przykład lektury uniwersalnej, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Podpowiem, że książki są podzielone na krótkie rozdziały, więc my pracujemy tak, że czytamy fragment poświęcony danemu zagadnieniu (np. walkom sumo w Japonii), a następnie wyszukujemy sobie filmy na YouTube, które będą ilustrowały przeczytany rozdział. Widzę, że ten sposób pracy bardzo szybko i trwale poszerza horyzonty moich dzieci (i moje).

Wiecie gdzie Rowling szukała inspiracji wymyślając imiona bohaterów swoich książek? Gdzie są gigantyczne białe konie? A wiecie pod którym mostem przeleciał dwupłatowiec? I gdzie był las pełen drzwi do świata elfów i czemu zniknęły?

Książka odnosi się też do wielu współczesnych wydarzeń oraz viralowych zjawisk doby Internetu. Szczególnie ciekawy był opis strajku chłopców, którzy w akcie sprzeciwu przeciw noszeniu długich spodni muduru w trakcie upałów uruchomili protest. Do protestu dołączyło kilkudziesięciu uczniów, którzy zaczęli nosić damską wersję munduru szkolnego... czyli spódniczki.

Bardzo spodobało mi się, że w książce przywołuje się również silne postaci kobiece, jak Mary Anning, którą obecnie uważa się za pierwszą brytyjską paleontolożkę.

Kto jest miłośnikiem kuchni brytyjskiej, może sobie zrobić angielskie śniadanie. Jako bonus możemy również przeczytać o wyścigu z patelniami, w trakcie którego podrzuca się naleśniki.

Zauważyliście, że kolorystyka książki odpowiada kolorystyce flagi brytyjskiej? Powyżej Banksy w akcji (jego tożsamość jest nadal nieznana).

Lubię, gdy w książce mogę sobie poczytać również o pięknych miejscach wartych odwiedzenia. Sycamore Gap trafiło na listę moich marzeń.

Podsumowując, ta książka to "must have" dzisiejszego zestawienia :)


W tym miejscu kupisz książkę "Great! Wielka Brytania dla dociekliwych" [Ceneo]


"Maps of the United Kingdom" Rachel Dixon, Livi Gosling

Mapy Zjednoczonego Królestwa to zbiór map obrazkowych, pięknie wydanych w twardej, tłoczonej oprawie. Jest to zarazem przewodnik turystyczny, atlas ważnych postaci, zbiór kuriozów oraz informator przyrodniczo-krajoznawczy.

Każdy z krajów, księstwo czy prowincja tworzące Zjednoczone Królestwo podzielone są na hrabstwa/dystrykty, którym poświęcone są oddzielne mapy. Przez to atlas jest dość potężny.

Każda rozkładówka to wprowadzenie, mapa zabytków, przegląd znanych osób urodzonych w tym rejonie oraz regionalne kulinaria. W górnym rogu strony mamy małą mapkę poglądową by zlokalizować się względem całej wyspy.

Bardzo polecam tę książkę nauczycielom angielskiego, rodzinom na emigracji i  wszystkim tym, którzy planują kiedykolwiek wybrać się do UK.


W tym miejscu kupisz książkę "Maps of the United Kingdom" [BookDepository] [Amazon] [Ceneo]


"See Inside London" Rob Lloyd Jones, Barry Ablett

See Inside to seria książek z okienkami kierowana do odbiorcy od 4/5 roku wzwyż. Moje dzieci akurat bardzo sobie upodobały tę książkę, ponieważ 2000 lat historii miasta jest zobrazowane w dużej mierze przy pomocy obrazków z życia codziennego mieszkańców.

Rozpoczynając wycieczkę w czasach rzymskich, przenosimy się przez średniowiecze, czasy elżbietańskie i dochodzimy do burzliwych perypetii Londynu. Pożary, zaraza, rewolucja industrialna (i smog) po naloty w czasie Drugiej Wojny Światowej.

Moi miłośnicy straży pożarnej okazali się również fascynatami pożarów.

Książka napisana jest prostym językiem, nie jest przeładowana faktami. Daje dobre rozeznanie jak musiało wyglądać życie mieszkańców miasta w danym okresie. Okienka są dodatkową atrakcją dla małego czytelnika.

Wyprawa kończy się mapą współczesnego Londynu z listą miejsc godnych odwiedzenia. Książka See Inside London jest jedyną w tym zestawieniu książką historyczną.


W tym miejscu kupisz książkę "See Inside London" [BookDepository] [Amazon]


"Oto jest Londyn" Miroslav Sasek

Znów książka od Dwóch Sióstr i znów fragment większej serii. Miroslav Sasek był czeskim pisarzem i rysownikiem, który przemierzył świat w latach 60 i 70 by stworzyć portrety życia w najbardziej znanych miastach naszego globu.

Nacisk w książkach z serii "Oto jest..." położony jest przede wszystkim na ilustracje. Czytając książki Saska (przepraszam, jest bez czeskich daszków nad S) mam wrażenie, że autor przechadzał się, przysiadał na ławeczce i portretował życie miasta.

Są tu wyrywki z życia codziennego mieszkańców, piękne zabytki, trochę ciekawostek.

Czytając "Oto jest Londyn" nie mamy wątpliwości, że jest to świat, którego nasze dzieci już nie poznają. Świat, w którym mleko jest dostarczane pod drzwi w szklanej butelce, a w parku kroczy elegancka guwernantka w toczku, pchając przed sobą wózek, a chłopcy z dobrych rodzin biegają w szortach, nawet przy przejmującym chłodzie.

Jestem sentymentalna, więc ta książka stanowczo jest u mnie na "plus".


W tym miejscu kupisz książkę "Oto jest Londyn" [Ceneo]


"50 Things to Spot in London" - karty

Dość ciekawa alternatywa dla książek - zestaw kart z rycinami zabytków godnych obejrzenia w Londynie. Karty są stosunkowo spore (około 15 cm wys).

W talii znajdziemy również dwie karty z historią Londynu w pigułce.

Każdy zabytek opatrzony jest wprowadzeniem historycznym, garścią ciekawostek oraz informacją na co warto zwrócić szczególną uwagę.


W tym miejscu kupisz karty "50 Things to Spot in London" [BookDepository] [Amazon]


"Pewnego razu w Londynie" Gregory Rogers

Książka bez słów, osadzona w czasach elżbietańskich. Formuła jest fantastyczna, komiksowa. Ponoć autor dogłębnie studiował realia epoki, stroje i budynki z tego okresu, żeby prawidłowo oddać je w swojej pracy. To właśnie najbardziej zachęciło mnie do sięgnięcia po tę książkę.

Poza tym mam dużą słabość do książek bez słów, bo na nich najlepiej mi się pracuje pod kątem rozwoju słownictwa dzieci oraz mojego :) Tak, ja też się ciągle uczę.

Książka odwołuje się do częstego w literaturze motywu podróży w czasie. Chłopiec kopie piłkę na podwórku, która wpada do opuszczonego teatru. W poszukiwaniu zguby chłopiec przemierza budynek, w którym natrafia na magiczną pelerynę, która przenosi go do legendarnego teatru The Globe, gdzie Szekspir wystawiał swoje dzieła.

Wspomniany artysta nie jest zachwycony intruzem, który pojawia się w trakcie przedstawienia. Rusza za nim w pościg przez elżbietański Londyn.

Bohater szybko znajduje sprzymierzeńca w postaci misia cyrkowego, którego uwalnia z niewoli. Zwróćcie uwagę, na ścięte głowy dekorujące London Bridge - to uwaga dla wrażliwców, ale nie zniechęcajcie się - te głowy przewijają się w większości książek o Londynie, to nie jest żaden ewenement.

Pojawia się również sama królowa Elżbieta I, przeraźliwie biała. Swoją drogą, to świetny pretekst by opowiedzieć dzieciom o tym, jak ta monarchini wcierała w siebie ocet i białą farbę z ołowiu, by uzyskać swój osławiony makijaż.

Książka ma swoje szczęśliwe zakończenie. Bardzo ją polecam, ale nie w kategoriach książki do samodzielnego przeglądania przez dziecko, tylko jako książkę, z którą będziemy pracować z dzieckiem - nad rozwojem słownictwa oraz jako materiał do zapoznawania się z kulturą i historią Wysp.


W tym miejscu kupisz książkę "Pewnego razu w Londynie" [Ceneo]


"The Queen's Hat" Steve Antony

Chciałabym napisać "last but not least", ale niestety książka nie trafiła w moje potrzeby. Skusiłam się na nią ze względu na intrygującą, minimalistyczną grafikę.

Po prawdzie, poza ładną grafiką niewiele mamy w tej książce. Liczyłam chociaż na wyczerpujący przegląd zabytków Londynu, ale tego też nie znajdziemy. Fabułę mogę streścić jednym zdaniem - kapelusz królowej porwał wiatr i leci sobieeee...

... nad Trafalgar Square, ZOO, London Eye, Tower Bridge, Big Benem, by opaść pod pałacem Kensington. Ładne do pooglądania, ale kiepsko nadaje się do rozwijania słownictwa.

Nie jest to literatura zła, ani słaba, po prostu czego innego się spodziewałam. W ogóle jest to jedna z wielu książek z serii o pędzącej królowej, które są szalenie popularne na Wyspach. Wydaje mi się, że trafiają w angielskie poczucie humoru, które nie zawsze jest dla mnie zrozumiałe.


W tym miejscu kupisz książkę "The Queen's Hat" [BookDepository] [Amazon] [Ceneo]


Książki, które polecam, rekomenduję Wam z całego serca. Jeśli zechcesz dokonać zakupu przez któryś z linków przeze mnie zamieszczonych, dostanę z tego tytułu małą prowizję. Nie ma to wpływu na cenę książki, a będzie to formą wyrażnia wdzięczności za moją pracę.

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)