Jak się uczyć o drzewach i lesie po polsku i angielsku?

Ostatnio pokazywałam jakimi pomocami się posługuję w edukacji dwujęzycznej. Dziś na konkretnym przykładzie, chciałam pokazać jak można to zrobić. Jako, że jesień pełną gębą, to na tapetę wkroczyły drzewa.

Nazwy drzew po polsku i angielsku

Na początek polecam zerknąć na mój stary wpis o nazewnictwie drzew i darów jesieni. Dla ułatwienia, sama ściągawka ze słówkami poniżej.

Trees

W tym roku przygotowałam wydruki z pięknymi rycinami drzew - do pobrania z czeskiej strony, które poleca Miriam na blogu Moje Montessori. Następnie sięgnęłam po polsko-angielski słownik tematyczny wydany przez Lasy Państwowe i przetłumaczyłam nazwy drzew - na zdjęciu możecie zobaczyć jak to wygląda w praktyce.


Lasy Państwowe - Thematic Forest Dictionary - PDF do pobrania



IMG_8872

IMG_8873

Dla chętnych, tabelka z nazewnictwem (kolejność jak w pliku):

Polski Angielski
Sosna Pine
Buk Beech
Dąb szypułkowy Common Oak
Dąb bezszypułkowy Sessile Oak
Klon jawor Sycamore Maple
Klon Maple
Jodła Fir
Lipa drobnolistna Small-leaved Lime (Linden)
Lipa szerokolistna Large-leaved Lime (Linden)
Larch Modrzew
Świerk Spruce

Plansze wykorzystałam jako materiał do nauki czytania (stąd pismo jak w Metodzie Krakowskiej) i jako wyszukiwankę. Będąc na spacerze zebraliśmy różne okazy, które potem córka wyszukała na planszach i sprawdziła jak dane drzewo się nazywa.

IMG_8860

Całość uzupełniamy świetnymi publikacjami Lasów Państwowych (dostępne za darmo w lokalnych instytucjach Lasów Państwowych - głównie w nadleśnictwach).

Poniżej kolorowanka drzewa, którą dostaliśmy na pikniku Lasów Państwowych - podobną można kupić oraz duży plakat ”Czyj to liść?” można szukać za darmo w instutucjach Lasów, lub pobrać za darmo w formie PDF.

IMG_8881

Poza tym sięgnęliśmy po książki z tematem drzew w tle.

Polskie:

IMG_8882

  1. Piotr Socha, Wojciech Grajkowski "Drzewa"
  2. Emmanuelle Tchoukriel, Virginie Aladjidi "Ilustrowany inwentarz drzew"
  3. Catarina Kruusval "Jabłonka Eli"

Angielskie:

IMG_8887

  1. Gerda Muller "A Year Around the Great Oak" - opis i zdjęcia tej książki znajdziecie w tym wpisie dotyczącym książek zgodnych z Metodą Montessori, przy okazji nadmienię, że Gerda Muller popełniła również piękną książkę o jesieni dla młodszych dzieci (kartonowa, bez słów): Gerda Muller "Autumn"
  2. Emily Gravett "Tidy" - obiecuję recenzję tej książki na blogu - a tymczasem w telegraficznym skrócie: borsuk czyścioch bierze się za porządkowanie lasu - w ferworze porządkowania jesiennych liści doprowadza do wyrwania wszystkich drzew, zabetonowania lasu, po czym odkrywa, że doprowadził do katastrofy ekologicznej. Szczęśliwie udaje się wszystko naprawić i przerobić cenną życiową lekcję.
  3. Michael Chinery "Concise Field Guide to the Animals and Plants of Britain and Europe" - najlepszy z moich kieszonkowych przewodników przyrodniczych - co sobie cenię, ma ryciny, które moim zdaniem są dużo lepsze niż zdjęcia

Całość uzupełnię kartami trójdzielnymi dotyczącymi struktury drzewa. Pomagają w nauce nazw takich części jak pień (trunk), gałęzie (branches) czy korzenie (roots). Można je pobrać online, wydrukować i zalaminować. Polecane przeze mnie pochodzą z bloga The Helpful Garden.


Angielskie karty trójstopniowe do nauki nazw części drzew


Last, but not least … posadziliśmy swoje własne drzewo. Smaczliwkę!, bo tak fachowo nazywa się awokado. Wyjętą z owocu pestkę obrałam z cienkiej brązowej skórki (delikatnie!), wbiłam cztery wykałaczki i postawiłam na szklance z wodą tak, by dół pestki był zanurzony w wodzie. A teraz czekamy na korzonki.

IMG_8837

Od drzew do lasu niedaleko, a w lesie zwierzęta

Przy okazji drzew wypłynął temat zwierząt, tym bardziej, że na pikniku, o którym wspominałam były drewniane modele łap zwierząt leśnych w skali 1:1 do odciskania w piachu. Zachwyt zrozumiały, więc starałam się to odwzorować w domu.

Sięgnęliśmy po ciastolinę i nasze zwierzątka (nie Schleich, tylko Collecta ;) ) i poszaleliśmy z odciskaniem śladów. Posiłkowaliśmy się przy tym piękną planszą z tropami - do pobrania tu, na której sprawdzaliśmy, czy tropy do siebie pasują.

IMG_8874

IMG_8875

IMG_8880

Oprócz tego, ponownie dawka literatury.

IMG_8883

  1. Emilia Dziubak "Rok w lesie" - mam trochę ambiwalentne uczucia do tej książki, bo dla mnie stanowi nadmiar bodźców, natomiast jest ciekawą bazą do rozmów o zwierzętach lasów
  2. Gerd Ohnesorge, Karl Uhlenhaut, Bernd Scheiba "Ślady i tropy zwierząt: kieszonkowy atlas" - wspaniała książka ze wszelkimi możliwymi tropami zwierząt - moje dzieci były zachwycone działem z odchodami (ale jak to? to są różne kupy?) ;) Zresztą popatrzcie:

IMG_8884

IMG_8885

IMG_8886

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)