Na jakich książkach wychowują się mali Brytyjczycy, Amerykanie i Australijczycy?

Odnoszę wrażenie, że będąc w Polsce ciężko się zorientować, co należy do kanonu literatury dziecięcej w krajach anglojęzycznych. Postanowiłam to nadrobić. Zrobiłam też przegląd jak najtaniej kupić wymienione pozycje.

Oczywiście dobrej literatury dziecięcej jest nieprzebrana ilość, więc musiałam przyjąć jakieś kryteria przeglądu. Zatem są to:

  • Autorzy z różnych części świata anglojęzycznego (USA, UK oraz Australia)
  • Przedział wiekowy odbiorcy wynosi od 0 do 5 lat
  • Są to współcześni autorzy - pomijam klasyki pokroju Michaela Bonda (Paddington Bear), czy Beatrix Potter (Peter Rabbit)
  • Wszystkie opisywane tu książki były lub są bestsellerami

Przegląd uporządkowany jest według kryterium wieku odbiorcy. W tym opisie będą tylko pobieżne informacje, w przygotowaniu jest cały cykl postów, gdzie przedstawię Wam każdego autora z osobna i pokażę zdjęcia książek, żebyście się lepiej zorientowali.

Michael Rosen (UK): od 6 miesięcy wzwyż

Autor niedawno przetłumaczonego na polski “We Are Going on a Bear Hunt”. To jest książka, z którą moja córka rozpoczynała swoją przygodę z literaturą anglojęzyczną. Było to w wieku 7 miesięcy - za sprawą pokazywanki, którą robiłam w trakcie czytania książki. Jak to robi autor do zobaczenia tutaj. Bardzo rytmiczny powtarzalny tekst i zabawna historia. Nic dziwnego, że już ponad 9 milionów egzemplarzy książki sprzedało się na świecie.

Drugie, co mogę polecić tego samego autora to “A Great Big Cuddle: Poems for the Very Young”. Poniżej jeden z wierszy w wykonaniu autora. Jest dużo wyrazów dźwiękonaśladowczych, rytmiczny tekst i piękne rysunki. Książka do podwójnego wykorzystania, dla roczniaków do posłuchania, dla starszaków do samodzielnego czytania (czcionka naprawdę duża).

Wrzucam tu linki do tajtańszych ofert z Amazona. Przesyłka z amazon.co.uk kosztuje 4GBP. Po wejściu w podane przeze mnie linki, należy kliknąć w listę ofert od innych sprzedawców i klikać, dopóty dopóki nie trafi się takiego, który wysyła do Polski.


Gdzie kliknąć widać o tu:
amazon_LI


Jackie French (Australia): od 1 roku, śmieszą nawet dorosłego

Jeśli chcielibyście zaznajomić dziecko z Australią, to warto sięgnąć po książki-wizytówki tego kontynentu. Jackie French w prześmieszny sposób zilustrowała relację pomiędzy mamą i dzieckiem wombatem, a ich ludzkimi, trochę ciapowatymi, gospodarzami. Wombaty są zorientowane bardzo hedonistycznie i nieszczególnie się przejmują ludzkimi konwenansami.

Eric Carle (US): od 1 roku wzwyż

Jego kultowa “Very Hungry Caterpillar” była wydana w 62 językach. Wiele z jego książek jest w jakiś sposób interaktywnych - ma dziurki w stronach, podzielone strony do parowania lub strony w różnych kształtach. Są to książki uczące o otaczającym świecie, poruszają tematy uczuć, liczb, kolorów, słów. Są bardzo polecane na forach montessoriańskich.
Zainteresowanym polecam zakupić od razu zestaw jego książek (moim zdaniem w bardzo przystępnej cenie).

Dr Seuss (USA): od 1 roku

Obok Julii Donaldson absolutny must have. Przyznam się, że początkowo podchodziłam do Dr Seussa dość sceptycznie - uznałam, że teksty są głupawe, a rysunki mało estetyczne. Posypuję głowę popiołem, pluję przez lewe ramię i odszczekuję wszystko grzecznie. Moje dziecko razem ze mną przerzuca się cytatami z tych książek - są pełne absurdu, rymów i gier słownych. Na książkach Dr Seussa można się nauczyć języka (gry słowne, wyrażenia dźwiękonaśladowcze), rytmu (rymy), liczenia, czytania, liter, przeciwieństw oraz można trochę się pośmiać.
Do tego zestaw 20 książek, który Wam polecam podzielony jest na trzy poziomy zaawansowania, więc starczy na jakieś 6-7 lat czytania. Niektóre z książek mają ładną dużą, czcionkę, więc idealnie sprawdzą się do nauki samodzielnego czytania.

Uwaga techniczna - książki Dr Seussa dostępne na brytyjskim rynku są lokalizowane językowo na UK (Queen’s English).
Dr Seuss Classic Collection


Uwaga! Kupon na 15% zniżki do księgarni The Book People


Richard Scarry (USA): od 1 roku

O Richardzie Scarrym pisałam już TUTAJ. Jego książki są bardzo bogato ilustrowane. Są to trochę słowniki obrazkowe, trochę książki fabularne. Sympatyczny kot oraz jego przyjaciel dżdżownica(?) wprowadzają dziecko w otaczający go świat. Uczą słownictwa oraz oswajają nowe sytuacje - pokazują jak wygląda wizyta u doktora, jak wygląda życie na farmie, jak zrobić zakupy w sklepie. Niebawem ukaże się wydanie zbiorcze pięciu najpopularniejszych książek Scarry’ego (pierwszy link).

Jez Alborough (UK) od 2 lat

Autor zabawnych historyjek obrazkowych dla dzieci. Mało tekstu, bez rymów. Za to z poczuciem humoru.

Najbardziej znane książki w jego wykonaniu to “Hug” oraz “Where’s my Teddy?” oraz seria książek o kaczce. Jestem szczęśliwą posiadaczką “Cuddly Duddly” w jego wykonaniu i jest przezabawne.

Julia Donaldson (UK): od 2 lat

O ile miałabym wymienić dwóch autorów, bez których sobie nie wyobrażam domowej nauki angielskiego, to byłaby to niewątpliwie Julia Donaldson łeb w łeb z Dr Seussem. Przezabawne książki z mądrym przesłaniem, z bardzo chwytliwymi rymowanymi tekstami. Moja dwulatka teraz biega i cytuje fragmenty z pamięci. Do tego piękne ilustracje Axela Schefflera. Moim zdaniem warto się wykosztować na 10-cio pak książek (wychodzi około 8 zł od książki). Moja córka posiada również ”Treasury of Songs” - jest to książka z płytą CD, gdzie sama Julia Donaldson śpiewa skrócone wersje swoich opowiadań oraz inne piosenki, głównie pokazywanki. Co najważniejsze - śpiewa na tyle wyraźnie, że mój polski dwulatek rozumie.

Sam McBratney (UK): od 2 lat

O ile szukacie czegoś o uczuciach z pięknymi ilustracjami, to warto sięgnąć po tego pana. Porusza między innymi tematy zazdrości o rodzeństwo (misie) i miłości rodzica do dziecka (zające).


Kogo pominęłam? Roda Campbella, Judith Kerr, Davida McKee, Roda Campbella,
Olivera Jeffersa, Emily Gravett i wielu innych.

Parę uwag na szybko

  • Kupuję książki w zestawach, ponieważ wtedy raz płacę za koszt wysyłki, a cena jest o niebo lepsza
  • Kupuję tu gdzie najtaniej - te linki, które podałam wypadają najkorzystniej cenowo (porównuję Amazon, Wordery, The Book People, Book Depository oraz polskich dostawców)
  • Na Amazonie czasem trzeba chwilę poklikać, aż się znajdzie dostawcę, który wysyła do Polski
  • Na Amazonie książki sprzedawane są w kilku wersjach: paperback to miękka książka, hardback to twarda okładka, a board book to książka z kartonowymi stronami
  • Przygotuję szczegółowy post o tym, jak kupuję książki - gdzie kliknąć, jak złapać zniżkę, jak najlepiej przewalutować zapłatę, itp..
Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)