Podcasty po angielsku dla dzieci - 10 +1 podcastów, których trzeba posłuchać
Ten artykuł kieruję do wszystkich tych, których dzieci znają już angielski jako tako i szukają nowych sposobów na dostarczenie im solidnej dawki języka w wykonaniu native'ów. Poniższy spis jest skatalogowany pod kątem wieku odbiorcy, poziomu trudności słownictwa oraz czasu trwania audycji.
Jeśli nie słuchaliście jeszcze podcastów to możecie zrobić to online, offline (pobierając nagranie), przez aplikację na telefonie (ja polecam Google Podcasts oraz Podcast Addict) lub stacjonarnie, przez domowy odbiornik radia internetowego - my korzystamy z takiego.
But Why: A Podcast For Curious Kids
Czas trwania odcinka: 20-35 minut
Tematyka: popularnonaukowa, poziom złożoności dla dzieci w wieku 4-10 lat
Wersja angielskiego: USA
Poziom trudności: lektor mówi powoli i wyraźnie, w audycji uczestniczą też dzieci, które czasem trudniej zrozumieć
Formuła audycji opiera się na odpowiadaniu na pytania nadesłane przez dzieci - wy również możecie podesłać swoje pytanie! Jeśli chcecie się dowiedzieć co komary robią w wodzie, jak działają obwody elektroniczne, dlaczego cukier jest niezdrowy lub dlaczego żaby skaczą to jest to audycja dla was. Każdy odcinek dotyczy jednego zagadnienia - wprowadzenie wygłasza dziennikarka, po czym następują rozmowy z ekspertami oraz dziećmi, które wyrażają swoje opinie na zadany temat. Jak to przy dzieciach i poważnych tematach bywa - jest zabawnie.
Link do podcastu "But Why: A Podcast For Curious Kids"
Peace Out - Relaxation stories for kids
Czas trwania odcinka: 15 minut
Tematyka: popularnonaukowa, joga, wizualizacje wyciszające, poziom złożoności dla dzieci w wieku 3-14 lat
Wersja angielskiego: UK
Poziom trudności: lektorka mówi bardzo powoli i wyraźnie, spokojnym głosem
Idealne do słuchania przed snem lub w ramach wyciszenia. Chanel Tsang bardzo delikatnym głosem tłumaczy jak wykonywać ćwiczenia. W całość wplata popularnonaukowe ciekawostki, przykładowo, gdy mówi o rozciąganiu, to wspomina, że mięśnie potrzebują żelaza, które wiąże tlen w krwinkach czerwonych, a tlen jest potrzebny do życia. Bardzo podoba mi się w tym podcaście właśnie to, że te wizualizacje (np. podróż przez galaktykę) są realistyczne i zgodne z prawdą naukową.
Link do podcastu "Peace Out: Relaxation Stories for Kids"
Warrior Kid Podcast
Czas trwania odcinka: 25-30 minut
Tematyka: przywództwo, organizacja, porady życiowe dla młodzieży, poziom złożoności dla dzieci w wieku 10-18 lat
Wersja angielskiego: USA
Poziom trudności: mowa potoczna, wyraźna
Podcast prowadzony przez Jocko Wilink'a - emerytowanego wojskowego sił specjalnych marynarki wojennej USA. Znam go z książki "Extreme Ownership", w której fantastycznie opisywał jak reguły, które wypracował dowodząc siłami specjalnymi na froncie przeniósł na grunt wielu gigantycznych korporacji. Jocko stał się wielkim autorytetem w dziedzinie organizacji przedsiębiorstw - fundamentem jego rad jest założenie, że należy brać odpowiedzalność za błędy (to właśnie jest to "extreme ownership"). Zresztą, przeczytajcie sami.
Wilink czasem zaprasza do studia nagraniowego młodych inspirujących ludzi, którzy mają się czym pochwalić, jak na przykład nastolatka, który napisał kilka książek historycznych dla rówieśników. Najczęściej jednak Jocko poświęca czas antentowy na porady życiowe dla dzieciaków, a że robi to bez zadufania w sobie i autorytaryzmu, to słuchanie audycji jest czystą przyjemnością. Gorąco polecam, zwłaszcza jeśli jesteście fanami Tima Ferrisa.
Link do podcastu "Warrior Kid Podcast"
Smash Boom Best
Czas trwania odcinka: 40 minut
Tematyka: debaty, humor, poziom złożoności dla dzieci w wieku 6-14 lat
Wersja angielskiego: USA
Poziom trudności: mowa potoczna, wyraźna
Bardzo mi czegoś takiego brakuje w polskim systemie szkolnictwa. Mam na myśli debaty oksfordzkie, które dopiero zaczynają wkraczać do naszych szkół. W tym podcaście mamy ich luźniejszą formę, niejednokrotnie z humorystycznymi tezami (co lepsze - ser czy czekolada? rekiny czy skunksy?), ale i tak kluczowy cel zostaje osiągnięty. Słuchacz nabywa zdolności oratorskie i uczy się prowadzić dyskusję z poszanowaniem oponenta (drodzy politycy, czytacie to?).
Link do podcastu "Smash Boom Best"
Spare the Rock, Spoil the Child - indie music for indie kids
Czas trwania odcinka: 17 - 20 minut
Tematyka: muzyka alternatywna dla dzieci i młodzieży, poziom zaawansowania dla osób w wieku 0-100 lat
Wersja angielskiego: USA
Poziom trudności: audycja muzyczna, bardzo mało mowy potocznej, słowa w piosenkach na ogół łatwe do zrozumienia, bez przekleństw
Kolejna audycja, której bardzo mi brakowało. Muzyka indie dla dzieci - okazuje się nagle, że żeby śpiewać o tym, że czekolada to nie obiad, wcale nie trzeba robić tego wiewiórczym głosem w dyskotekowym rytmie. Sporo jest piosenek typowo adresowanych do dzieci, ale dowiecie się o tym wsłuchując się w słowa, bo po samej melodii powiecie, że to bardzo dojrzała muzyka. Jest też trochę coverów znanych utworów, np. Beatlesów. O ile macie dzieci rozumiejące dobrze angielski, to ta audycja będzie błogosławieństwem - nie będzie tu niestosownego języka. Prowadzący Bill Childs odzywa się sporadycznie, a gdy to robi jest łatwy w zrozumieniu.
Link do podcastu "Spare the Rock, Spoil the Child"
Short & Curly
Czas trwania odcinka: 20 - 30 minut
Tematyka: etyka, humor, poziom zaawansowania - dla dzieci w wieku 5 - 14 lat
Wersja angielskiego: Australia
Poziom trudności: mowa potoczna, wyraźna, wypowiedzi dzieci i specjalistów
Niech was nie zrazi strasznie niefortunny tytuł podcastu ;) Audycje poruszają takie tematy jak: czy trzeba się dzielić? czy w pewnym wieku wypada mieć ulubionego misia? czy robotom można ufać? czy dyskryminacja jest zła? czy rodzice są hipokrytami? Dwójka prowadzących prowadzi lekkie dialogi, poruszając istotne tematy. Często w audycjach wypowiadają się również uczniowie młodszych klas szkół. Bardzo polecam!
Link do podcastu "Short & Curly"
BBC School Radio
Czas trwania odcinka: bardzo różny, od 5 minut wzwyż
Tematyka: pełen przekrój tematów - od żłobka bo edukację średnią
Wersja angielskiego: UK
Poziom trudności: powolna wyraźna mowa
To nawet nie jeden podcast, a cała baza podcastów. Korzystamy z nich już parę lat i mój zachwyt nie maleje. Są materiały do lekcji rytmiki, ćwiczenia słuchowe, podcasty o historii muzyki, o historii powszechnej i wiele, wiele innych. Ba! Jest nawet podcast o matematyce. Wszystko mówione super wyraźnie, opatrzone dodatkowymi materiałami dla nauczycieli, scenariuszami lekcji. Moje dzieci najczęściej słuchały cykli "Listen and Play", "Playtime" oraz "Stimulus Sounds".
Link do pełnej listy podcastów BBC school radio
The Past and The Curious
Czas trwania odcinka: 30-35 minut
Tematyka: historia powszechna, dla odbiorców od 7 do 100 lat
Wersja angielskiego: USA
Poziom trudności: powolna wyraźna mowa, trafiają się trudne słowa
Historia w innym wydaniu niż podręcznikowe. Sporo dowiemy się o życiu codziennym w innych epokach, np. kiedy ludzie zaczęli zmieniać ubranie w zależności od zmian pór roku? kto pierwszy wykombinował czemu ptaki odlatują na zimę? (okazuje się, że kiedyś ludzie podejrzewali, że ptaki spływają z prądem rzek do ujść i tam zagrzebują się w błocie na czas mrozu). Opowiedziane ze swadą - mówię to jako osoba, która miała w zwyczaju ucinać sobie drzemkę nad podręcznikiem do historii.
Link do podcastu "The Past and the Curious"
Molly of Denali
Czas trwania odcinka: 15 minut
Tematyka: historia przygodowa dla dzieci w wieku 3 - 12 lat
Wersja angielskiego: USA
Poziom trudności: audycja nagrywana przez aktorów, mowa wyraźna, atrakcyjne efekty dźwiękowe
Jedyny na tej liście podcast fabularny w odcinkach. Przygody 10-letniej dziewczynki żyjącej na Alasce. Jej mama jest pilotem! Molly przeżywa różne przygody w swoim mroźnym świecie - poszukuje zagubionego tortu, który jej mama kupiła w innym mieście w trakcie wyprawy transportowej samolotem, czy sama gubi się w alaskańskim lesie i potrzebuje pomocy jej ukochanego psa husky. Podcast został stworzony w parze z serialem o tej samej dziewczynce. Jest naprawdę emocjonujący, polecam go waszym dzieciom! Aha, i jest Montessori-friendly.
Link do podcastu "Molly of Denali"
Little Stories for Tiny People: Anytime and bedtime stories for kids
Czas trwania odcinka: 20-30 minut
Tematyka: fikcja, bajki, tematyka dla dzieci w wieku 4-8 lat
Wersja angielskiego: USA
Poziom trudności: lektor mówi w miarę wyraźnie, choć czasami moduluje głos, co bywa trudne w zrozumieniu
Rhea Pechter snuje krótkie opowiadania z efektami dźwiękowymi, goszcząc "wyimaginowanych" gości. Bywają to skunksy didżeje, stepujące zające, czy pająki. Autorka stara się poruszać istotne tematy - o tym, że stan zdrowia wpływa na nasze samopoczucie, o tym, że bycie surowym sędzią dla siebie nie popłaca, 0 asertywności - jak widać różne tematy trafiają na warsztat.
Nie jestem miłośniczką podcastów bajkowych, ale ten jeden na tle innych ma naprawdę łatwą w zrozumieniu mowę.
Link do podcastu "Little Stories for Tiny People: Anytime and bedtime stories for kids"
Good Night Stories for Rebel Girls - The Podcast
Czas trwania odcinka: 15 - 20 minut
Tematyka: biografie znanych kobiet, dla dzieci w wieku od 7 lat wzwyż
Wersja angielskiego: USA
Poziom trudności: audycja nagrywana przez aktorów, mowa wyraźna, atrakcyjne efekty dźwiękowe
Kto zna książkę "Opowieści dla młodych buntowniczek" ten wie o czym jest ta audycja. Nie ustępuje książkom, a do tego jest wzbogacona o piękne efekty dźwiękowe. Słuchając audycji mamy wrażenie, że przenieśliśmy się do epoki bohaterki, której historia jest przytaczana w danym odcinku. O kim więc posłuchamy? O Adzie Lovelace, Marii Callas, Fridzie Kahlo, ale też o innych mało w Polsce znanych: Harriet Tubman czy Mary Kom. Mowa jest bardzo zrozumiała, choć zapewne będzie trzeba sięgnąć do słownika parukrotnie.
Link do podcastu "Good Night Stories for Rebel Girls"
Co pominęłam?
Pominęłam kilka popularnych podcastów, które moim zdaniem są bardzo trudne w zrozumieniu - są to podcasty z dużą liczbą dżingli, nakładających się głosów (kilku mówców naraz), bardzo szybką mową lub licznymi wypowiedziami dzieci, które często są niewyraźne lub nagrane z szumami. Są to dobre audycje, ale dla "otrzaskanych słuchaczy". Jak więc już przebrniecie przez moje rekomendacje, to w drugiej kolejności sięgnijcie po "Wow in the World", "Brains on!"
Masz Smart Radio? - podcasty są już w bazie danych
Pochwalę się tu małym sukcesem.
W internetowo-stacjonarnym radiu (tzw. Smart Radio) można wyszukiwać podcasty i same dzieci mogą je sobie uruchamiać z poziomu odbiornika (bez dostępu do telefonu, czy innego ekranu).
Smart Radia są zestandaryzowane i w większości korzystają z bazy danych Frontier Nuvola Smart Radio. Wchodząc przez www można tam zapisać swoją listę ulubionych podcastów - chciałam to zrobić ze wszystkimi podcastami, o których pisałam w tym artykule, ale niestety okazało się, że baza danych jest niekompletna. Zgłosiłam więc 'tickety' (czyli w programistycznym slangu prośby o poprawki) z prośbą o uzupełnienie bazy danych i w ciągu 24 godzin otrzymałam odpowiedź, że wszystkie brakujące audycje zostały umieszczone w bazie. Jeśli więc macie Smart Radio, to możecie mieć pewność, że polecane przeze mnie audycje będą w nim dostępne.
Edit: jak słuchamy podcastów?
Dopisuję ten krótki fragment artykułu, ponieważ trafia do mnie coraz więcej pytań odnośnie tego, jak odbieramy podcasty. Postanowiliśmy zakupić dzieciom odbiornik radia internetowego Ferguson i400s - to urządzenie, które obsługuje pendrive'y (czyli np. piosenki, które zgrywam z darmowych baz, np. Nancy Stewart), odtwarza płyty CD, odbiera radio DAB + stacje internetowe, daje się spiąć na stałe ze Spotify i, co najważniejsze, daje się zaprogramować by automatycznie ściągało i aktualizowało listy naszych ulubionych podcastów. To ostatnie zrobiłam przy pomocy Nuvola Smart Radio, które opisałam powyżej. Dzięki temu córka (6 lat) sama obsługuje się ze słuchaniem podcastów, bez konieczności użyczania mojego telefonu.
Alternatywą odbierania podcastów w radiu internetowym jest pobranie aplikacji na telefon i spinanie go z wieżą lub głośnikami (np. Bluetooth) - można to zrobić przy pomocy Apple Podcasts lub Google Podcasts, alternatywnie przez aplikację Podcast Addict.
Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku