Katalog wartościowych i darmowych zasobów edukacyjnych online - 20 stron!

Wychodzę naprzeciw potrzebom chwili - podsuwam na tacy listę zasobów z podziałem tematycznym. Są to zasoby darmowe, wyselekcjonowane i przydatne w domowej edukacji. Część ze stron udostępniła swoje bazy nieodpłatnie z okazji kwarantanny i konieczności przeniesienia edukacji w tryb zdalny.

Języki obce

Audiobooki z Audible.com - Beatrix Potter, J.K. Rowling, A. A. Milne

Zaskakująco dobra selekcja książek do wysłuchania jak na audiobooki dostępne za darmo. Kilka razy upewniałam się, że dostępne są całe książki, a nie tylko przykładowe rozdziały. Do wyboru mamy również literaturę po hiszpańsku, niemiecku, włosku, portugalsku i francusku.


Audible.com - darmowe audiobooki po angielsku, hiszpańsku i niemiecku


Darmowe książki do czytania online od Scholastic.com

Znajdziecie tu sporo wartościowych (i bardzo znanych) tytułów przydatnych w edukacji domowej. Jest też dużo książek w duchu Montessori oraz takich, które można wykorzystać do nauki czytania (w tym metodą globalną). Do wyboru wersje angielska oraz hiszpańska.


Książki po angielsku i hiszpańsku


Nauka czytania po angielsku - książki w PDFach

Storyweaver oferuje do pobrania (PDFy po zalogowaniu) sporą selekcję wartościowych tytułów podzielonych pod względem zaawansowania w nauce czytania. Co jest rzadkością w darmowych materiałach - są ładnie ilustrowane. Strona kierowana jest do dzieci w Indiach, więc nasze dzieciaki mają szansę sporo się dowiedzieć o przyrodzie Azji i życiu tamże. Do wyboru ponad 20 tysięcy tytułów i ponad 200 języków.


Storyweaver - baza książek obcojęzycznych (w PDF)


Anglojęzyczne karty pracy zgodne z brytyjskim curriuculum

Wydawnictwo Scholastic udostępniło karty pracy zgodne z brytyjskim programem nauczania przedszkolnego/szkolnego. Strona wymaga rejestracji, karty są do pobrania w PDFach. Nie ma ich jakoś dużo, ale da się znaleźć wartościowe materiały - zwłaszcza do nauki czytania i matematyki.


Free Home Learning Packs od Scholastic


Sztuka

Google Arts and Culture

Wielki zbiór materiałów dotyczących sztuki - artykuły, prace pogrupowane tematycznie, przydatne informacje.

Wchodząc w zakładkę "Kolekcje" możecie przejrzeć zasoby konkretnego muzeum. Na chwilę obecną w bazie danych skatalogowane są zbiory z ponad 2000 muzeów z całego świata, w tym wielu z Polski.


Google Arts&Culture


Ciekawe zestawy lekcji i projektów artystycznych do wykonania w domu. Proponowane aktywności inspirowane są dziełami konkretnych artystów i opatrzone informacjami o materiałach i technikach wykorzystywanych w pierwowzorach.Domowe warsztaty dla najmłodszych - Muzeum Narodowe w Warszawie

Przystępnie ukazane kulisy wielkiej sztuki. Zawodowi edukatorzy, historycy sztuki przybliżają dzieciom słownictwo związane z dawnymi epokami, opowiadają o tym jak się żyło i zapoznają z życiem sławnych malarzy.


Filmy z cyklu MNW "Domowe warsztaty dla najmłodszych"


Sport

Lekcje baletowe online - Teatr Wielki i Opera Narodowa

Teatr Wielki wraz z Operą Narodową opublikowały filmy instruktażowe z podstawami pozycji i ruchów baletowych.


Lekcje baletowe online - Teatr Wielki i Opera Narodowa


Nauki ścisłe i przyrodnicze

Zeszyty ćwiczeń w PDF od Lasów Państwowych

Lasy Państwowe mają dużą bazę świetnych jakościowo publikacji do pobrania za darmo w PDFach. Znajdzie się coś dla każdej grupy wiekowej. Dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym bardzo polecam 4-tomową serię "Z lasem przez cały rok".


"Z lasem przez cały rok" - zeszyty z aktywnościami w PDF


Ucime se venku - czeskie ebooki edukacyjne

Zdaję sobie sprawę, że czeski nie jest szczególnie popularnym językiem obcym, ale szczęśliwie istnieje Google Chrome, który stosunkowo nieźle tłumaczy strony. Na stronie Ucime se venku znajdziecie darmowe ebooki z plenerowymi (oraz domowymi) zajęciami z pogranicza kształcenia ogólnego, aktywności fizycznej oraz eksploracji przyrody. Jest to pokaźna baza wiedzy. Nie zrażajcie się językiem - materiały są tak bogato ilustrowane, że spokojnie połapiecie się w treści. W dosłownym tłumaczeniu tytuł strony oznacza "uczymy się na dworze".


Ucime se venku - ebooki do edukacji domowej


Dwie Siostry - kreatywne zadania, kolorowanki, edukacja szkolna

Wydawnictwo Dwie Siostry udostępniło pokaźną bazę materiałów opracowanych przez autorów książek oraz wyrywki z istniejących publikacji. Są to kolorowanki, kreatywne zabawy artystyczne oraz materiały edukacyjne - związane z geografią, matematyką, przyrodą, etnografią.


Dwie Siostry - materiały edukacyjne do pobrania


Nie ma nudy - ebook charytatywny

Jedyny płatny (choć nie sensu stricte) materiał w moim zestawieniu. Stworzony przez znanych twórców (m.in. Justynę Bednarek) zbiór zadań dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Dochód z akcji trafia jako wsparcie dla dzieci chorych na SMA. Całość obejmuje 86 kart pracy.


Nie ma nudy - ebook charytatywny


Gra towarzyska oraz edukacja patriotyczna od NCK

W tym miejscu można pobrać i wydrukować grę bazującą na popularnej zasadzie "zakazanych słów" - tematem przewodnim jest wiedza ogólna o Polsce. Do tego spory pakiet innych przydatnych materiałów godło, instrukcja przygotowania kotylionów, itp..


Pakiet edukacyjny + gra od Narodowego Centrum Kultury


Programowanie offline - darmowy podręcznik

Wyjątkowo przyjaźnie napisany podręcznik dla rodziców przedstawiający proste zabawy wprowadzające dzieci w świat programowania (choć wolę mówić, że chodzi o rozumowanie i wnioskowanie). Jeśli macie dłuższą chwilę, to polecam przestudiowanie całej strony.


"Zabawy w programowanie offline" - darmowy podręcznik


NASA - jak wygląda życie na stacji kosmicznej?

Na stronach NASA znajdziemy wielki zestaw materiałów edukacyjnych. Jednym z ciekawszych działów są zestawy filmów ukazujących i wyjaśniających warunki panujące w międzynarodowej stacji kosmicznej. Dowiemy się z nich jak umyć zęby, jak zjeść, ćwiczyć, spać, czy pójść do toalety w stanie nieważkości.


Filmy NASA - jak wygląda życie na stacji kosmicznej


STEM z NASA - demonstracje oraz plany eksperymentów

STEM, czyli Science Technology Engineering Maths - są intensywnie propagowane przez NASA. Na tej stronie znajdziecie filmy z eksperymentami przeprowadzanymi w stanie nieważkości (STEMonstrations) oraz liczne plany zajęć oraz eksperymentów do przeprowadzenia na własną rękę. Te drugie są kierowane w większości dla dzieci 10+.


Materiały dydaktyczne od NASA


Interaktywne lekcje od PBS Learning Media -  filmy + materiały dodatkowe

Zwykle nie jestem miłośniczką tego typu "gotowców", ponieważ niejednokrotnie zawiodłam się na ilości koniecznych rejestracji oraz ukrytych reklam. W przypadku PBS zaskoczenie było bardzo na plus. Baza gotowych lekcji jest ogromna i przystosowana do szerokiego zakresu wiekowego: od przedszkola po szkołę średnią. Tematyka obejmuje praktycznie cały materiał edukacji powszechnej.

Kilka przykładowych lekcji, które wpadły mi w oko: dr Seuss Cat in the Hat tłumaczy świat, czym się różnią zające od królików (do lekcji jest kilka PDFów z materiałami uzupełniającymi), jak zrobić taumatrop? (XIX-wieczną zabawkę bazującą na iluzji optycznej).


Lekcje video online z materiałami dodatkowymi


Google Virtual Reality / Augmented Reality

Wyjątkowo prezentuję aplikację na smartfony. W wersji wirtualnej rzeczywistości możemy podziwiać w trójwymiarze dinozaury, wejść do bazy wspinaczkowej pod Everestem, zwiedzić Koloseum czy Wielki Mur. Wszystko opatrzone komentarzem. Bardzo polecam tę aplikację nauczycielom - będzie świetnym urozmaiceniem lekcji historii/geografii/plastyki. Nauczyciele mają możliwość prowadzenia własnych wycieczek, do których uczniowie mogą dołączyć w trybie online.

W wersji "rzeczywistość rozszerzona" możemy zobaczyć nasz układ oddechowy, wybuch wulkanu, czy tornado.

Z założenia aplikacja uwzględnia posiadanie tekturowego wizjera, który można kupić na Aliexpress/Allegro w cenie poniżej 10 zł, ale można sobie poradzić bez tego gadżetu (AR w ogóle nie wymaga wizjera).


Google Education - VR & AR - wirtualne zwiedzanie i doświadczenia naukowe


Sky View - "zwiedzanie nieboskłonu"

Kolejna aplikacja edukacyjna, znów Augmented Reality - po instalacji na telefonie możemy świadomie podziwiać niebo. Podziwiając niebo przez ekran komórki widzimy obrys konstelacji, ważne informacje o widzianych planetach/gwiazdach. Mając ją pod ręką z ławością znajdziemy Wielką i Małą Niedźwiedzicę, czy Gwiazdę Polarną.


Aplikacja do "zwiedzania" nieba - Sky View


Muzyka/rytmika

Słuchaj uchem - dwie płyty do posłuchania online

Dwie płyty będące efektem projektu eksplorującego polski folklor. Duży zbiór tradycyjnych przyśpiewek oraz zabaw muzycznych, które można wykorzystać do domowych zajęć z rytmiki (Sroczka Kaszkę Warzyła oraz wiele innych popularnych zabaw). Płyty można również kupić. Praktykujemy w domu i polecamy.


Płyty Słuchaj Uchem do posłuchania tu. Natomiast opisy zabaw znajdziecie w tym miejscu.


Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)