Co obejrzeć na YouTube - popularnonaukowe i przyrodnicze filmy dla dzieci

Podsunę Wam dość prosty pomysł, który jest u nas miłym urozmaiceniem czytania książek - czytając książkę przyrodniczą czy popularnonaukową, staram się potem wyszukać krótkie filmy na YouTube, które ilustrują zwierzęta, zjawiska czy maszyny opisane w książce.

Podsunę Wam garść ciekawostek filmowych o gadach, małpach oraz o pojazdach. Jeśli formuła Wam się spodoba, to dajcie mi koniecznie znać - mogę takich polecajek więcej napisać, bo większość książek popularnonaukowych uzupełniamy takimi sesjami filmowymi w ramach utrwalenia wiedzy.

Filmowa wycieczka po królestwie zwierząt - małpy

Jedną z książek, którą ostatnio czytamy, to "W świecie małp" Asi Gwis. Znajdziemy w niej sporo niesamowitych gatunków, a co gatunek, to historia.

Tu historia o rokselanach złocistych - godzinny dokument o małym samcu, który został odrzucony przez matkę i musi sam sobie poradzić nawet w czasie śnieżnej zimy.

Małpią ciekawostką są makaki, które w Japonii przesiadują w gorących źródłach - ot "małpie SPA".

Jedna z rzeczy, które ciężko opisać w książce, czyli jak wyje wyjec?

Jak jesteśmy przy małpach, to warto wspomnieć o Jane Goodall, kobiecie która niesamowicie przyczyniła się do poznania naszych najbliższych genetycznie krewniaków - szympansów. Poniżej zamieszczam film z kanału SciShow Kids, gdzie znajdziecie mnóstwo popularnonaukowych materiałów dla dzieci (w tym eksperymenty).

Kolejna małpia ciekawostka - najmniejsze małpy świata, pigmejki karłowate żywią się żywicą drzew, kalecząc ich korę specjalnie przystosowanymi zębami.

A na zakończenie orangutany, czyli w dosłownym tłumaczeniu "ludzie lasu", które mają z ludźmi sporo wspólnego.

Filmowa wycieczka po królestwie zwierząt - gady

Drugą książką, którą ostatnio sobie podczytujemy, to "Miles and Miles of Reptiles" Tish Rabe [BookDepository][Amazon Co UK]. Jest to jeden z tomów popularnonaukowej serii nawiązującej do kultowego "Cat in the Hat" dr Seussa.

O kameleonach i ich zmienianiu koloru skóry słyszał zapewne każdy, ale czy widzieliście jak szybko te jaszczurki potrafią się zmieniać? Jeśli wasze dzieci po poniższym filmie zaczną dociekać jak to się dzieje, że kameleon zmienia kolor, to w tym miejscu znajdziecie pełne naukowe wytłumaczenie (dla starszej młodzieży i dorosłych).

I drugi film o kameleonach - wspaniale pokazuje ich niezależnie poruszające się oczy oraz zwinny język, którym polują na owady.

Czy słyszeliście o latających jaszczurkach?

A czy słyszeliście o australijskich agamach kołnierzastych, które uciekają na dwóch łapach pedałując przy tym jakby jechały na rowerze?

Kolejnymi fascynującymi gadami są legwany morskie zamieszkujące Galapagos - to jedyne na świecie jaszczurki żerujące w morzu. Wiecie, ze kichają solą?

Z rzeczy, o których każdy wie, a mało kto słyszał na żywo - jak brzmi rozzłoszczony grzechotnik?

Filmy o maszynach i pojazdach

Ostatnio podczytujemy o pociągach, samolotach i innych maszynach - mowa o książkach obrazkowych "Moje pierwsze podróże", o których przeczytacie szerzej w tym wpisie.

Jako uzupełnienie podsunę wam świetną serię dla dzieci "Mighty Machines" - to kanadyjski serial para-dokumentalny. Narratorami są same maszyny - opowiadają o tym jak działają, do czego służą i pokazują jak przeprowadzają różne procedury. Odcinki są półgodzinne.

Książki, które polecam, rekomenduję Wam z całego serca. Jeśli zechcesz dokonać zakupu przez któryś z linków przeze mnie zamieszczonych, dostanę z tego tytułu małą prowizję. Nie ma to wpływu na cenę książki, a będzie to formą wyrażnia wdzięczności za moją pracę.

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)