Selekcja wartościowych filmów dostępnych na YouTube do nauki angielskiego (8 serii Montessori-friendly)

Z racji sezonu zimowo-świątecznego podsuwam Wam dziś parę serii do pooglądania za darmo, a z nich konkretnie podsunę Wam te o tematyce świąt.

Regularnie przeszukuję sieć i fora w kontekście tego, co mogę pokazać dzieciom na YouTube, co rozwijałoby je językowo i pokazywało realnie przedstawiony świat (mówiąc krótko, było Montessori-friendly). Dlaczego preferuję rzeczywiste historie? Nie będę się wdawać w tym miejscu w wywody odnośnie pedagogiki Montessori, polecę tylko artykuł, pod którym podpisuję się obiema rękami. Zanim doszłam do takiego punktu widzenia, trochę wody upłynęło i Peppy, Miffy oraz Kipper zadomowiły się u nas na dobre. Szczęśliwie córka polubiła również podsuwane przeze mnie propozycje. Ba! jedną z nich sama wyszukała w sugestiach na YouTube i myślę, że ta właśnie będzie hitem dzisiejszego spisu.

Lista polecanych filmów

Nie będę trzymać Was w niepewności - zacznę od perełki, którą wyłuskała moja córa.

Caillou

Jest to kreskówka kanadyjska, bazuje na serii książek. Imię bohatera wymawiamy jako [ka'ju] - jest nim czteroletni chłopiec oraz jego rodzina. Młodsza siostra Rosie jest typowym dwulatkiem - chce robić dokładnie to, co starszy brat. Miło się patrzy jak rodzice pomagają jej robić wszystko samodzielnie (np: Mama prosi Caillou, żeby poczekał, ponieważ siostra wymaga asekuracji przy samodzielnym schodzeniu z drabinek. Przez to, że nie zgadza się zdjąć siostry, ucieka im obwoźny sprzedawca lodów. Tego typu sytuacji jest w fimach wiele).
Rodzeństwo często wchodzi w drobne konflikty i ładnie jest ukazane jak rodzice i dzieci mediują, żeby znaleźć rozwiązanie. Nie wszystko jest może idealnie w duchu Montessori, ale prawdę mówiąc, ciężko o coś lepszego :)
Cały serial opisuje sytuacje życia codziennego Caillou i jego rodziny. Zainteresowanym podpowiem, że serial można obejrzeć również po niemiecku (i francusku!) i choć tego języka nie znam, to czołówka z piosenką brzmi fenomenalnie w tym języku.

Tu obejrzycie przykładowy odcinek:

A tu rarytas - pełnometrażowy film o Caillou i Świętach - cała historia toczy się w rytm otwierania okienek w kalendarzu adwentowym - a każde okienko to jedna opowieść taty o tradycjach świątecznych na całym świecie. Jest i o potrawach, o zwyczaju z wystawianiem butów na prezenty, skąd się wzięły choinki bożonarodzeniowe i mnóstwo innych.
Gdyby ktoś z Was robił notatki na podstawie tego filmu (o zwyczajach) to "pretty please, with sugar on top" wyślijcie je do mnie :)

Topsy and Tim

Jeden z moich ulubionych seriali - grany przez prawdziwe dzieci (aktorów), opowiada drobne, codzienne przygody dwójki bliźniąt z Wysp Brytyjskich. Pojawia się operacja wyrostka robaczkowego, cieknący dach, czy ucieczka ukochanego pupila.
Rodzice potrafią słuchać swoich dzieci i miło się obserwuje jak dochodzą do rozwiązań napotkanych problemów. Na koniec każdego odcinka Topsy i Tim (Tosia i Tymek) zadają proste pytanie sprawdzające spostrzegawczość oglądającego. Gorąco polecam!

Charlie and Lola

Starszy brat i jego młodsza siostra również w scenerii życia codziennego. Lola wielu rzeczy nie rozumie lub rozumie po swojemu, dziecięco-naiwnemu. Charlie stara się jej trochę wytłumaczyć - np. "co to jest kolekcjonowanie?" - Lola uparcie zbiera rzeczy niepowiązane ze sobą, by na koniec okazało się, że stworzyła piękny zbiór rzeczy BARDZO potrzebnych innym ludziom, a zwłaszcza jej bratu. Jak widać Lola inteligencją nie ustępuje starszemu bratu. Pomimo tego, że serial jest bardzo w porządku, to niestety koślawa grafika jakoś do mnie nie przemawia (ale coś czuję, że jeszcze zrewiduję ten pogląd).

Postman Pat

Przygody sympatycznego listonosza zamieszkującego małą wioskę. Listonosz, któremu zazwyczaj towarzyszy jego kot, zawsze natrafia na swojej drodze na kogoś, kto potrzebuje pomocy. Serial brytyjski, ale napotkacie w nim akcenty nawet z Indii. Mowa wyraźna, polecam na początek przygody z angielskim. Odcinków do wyboru, do koloru.

Heidi

Kreskówkowa wersja (40 odcinków) kultowej szwajcarskiej książki Johanny Spyri. Osierocona dziewczynka trafia z miasta, spod opieki cioci do gburowatego i tajemniczego dziadka. W pięknej scenerii Alp obserwujemy rodzącą się więź pomiędzy dziadkiem i wnuczką i odkrywamy smutną przeszłość, która tak zmieniła dziadka Heidi.

Milly Molly

Przygody dwóch szkolnych koleżanek - Milly oraz Molly. Kreskówkowy serial jest ekranizacją nowozelandzkich książek, w których przybliża się dzieciom temat różnorodności etnicznej (bohaterki są różnych kolorów skóry). Każdy odcinek porusza tematy wrażliwości społecznej, empatii, troski o drugiego człowieka. Bardzo, bardzo polecam. Myślę tylko, że to serial dla dzieci troszkę starszych, tak od 5 roku wzwyż.

Poniżej obejrzycie wspaniały odcinek traktujący o tym, że Święta przede wszystkim wiążą się z dawaniem, a nie otrzymywaniem. Nie zdziwcie się bożonarodzeniowym piknikiem pod soczysto-zielonymi drzewami - w końcu święta wypadają w Nowej Zelandii w środku lata :)

Katie Morag

Z Nowej Zelandii, przenosimy się do Szkocji, by poznać zawadiacką Katie. Serial z aktorami, nagrany w pięknej scenerii. Kolejny raz ekranizacja książek.
Sama Katie jest tu narratorem. Ma dwie fajne babcie i choć każda z nich jest zupełnie inna, to obie sprawiają, że Katie się śmieje. Katie poznajemy, jak relacjonuje ze swojej perspektywy różne wydarzenia z jej życia - całość jest mocno okraszona solidną dawką szkockich zwyczajów i tradycji. Nie przerażajcie się, że to "szkocki" serial - aktorów da się całkiem nieźle zrozumieć. Grupa wiekowa od 5 lat wzwyż (według mojej oceny). Możliwe, że trzeba trochę poszperać, żeby obejrzeć całe odcinki - można próbować przez stronę CBeebies.

I can cook

Macie na pokładzie domowych miłośników pichcenia? Jeśli tak, to poniżej mała gratka - program kulinarny z dziećmi dla dzieci. Przepisy i narzędzia dostosowane do sprawności manualnej i cierpliwości początkujących kucharzy. Polecam, raz, że dla odmiany, a po drugie dla przyswojenia niesztampowego słownictwa.

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)