Spis najlepszych darmowych materiałów edukacyjnych do druku

W działaniach edukacyjnych sporo podpieram się materiałami drukowanymi - trochę szykuję sama, ale gro rzeczy pobieram ze stron internetowych. Zebrało się już tego naprawdę dużo na każdy temat, postanowiłam więc zrobić spis wartościowych pomocy. Większość rzecz jasna po angielsku :)

Świadomość fonologiczna, język

Karty rymy - do parowania przedmiotów, których nazwy się rymują - świetnie rozwija świadomość fonologiczną, niezbędną do nauki czytania. Tu instrukcja obsługi.

Przyroda

Świetnym źródłem darmowych i merytorycznie wymuskanych materiałów dydaktycznych w języku polskim jest strona Lasów Państwowych. Pobierzecie tu słowniki polsko-angielskie, kolorowanki dla młodszych, plakaty do rozpoznawania drzew, książki o tematyce przyrodniczej oraz podręczniki z eksperymentami dla nastolatków.

Zoologia

IMG_5468
Mojego autorstwa Karty ptaków Polski z QR kodami do posłuchania ich odgłosów

Nie będę podawać oddzielnych linków, ale cała ta strona (część bloga The Helpful Garden) jest kopalnią wartościowych materiałów do druku. Materiały zgodne z metodą Montessori. W tym miejscu temat przyroda - znajdziecie tu m.in. karty dotyczące anatomii, cykle życia, botanikę i wiele wiele innych.

IMG_8872
Drzewa lasów Polski - jeśli potrzebujecie polskich i angielskich podpisów, to spisałam tłumaczenie na tej stronie.

IMG_9924
Niesamowicie wyczerpujące materiały dotyczące cykli życia zwierząt. Pakiet w wielu wersjach, w zależności od preferowanego przez nas sposobu pracy.

Podstawowe nazewnictwo insektów i szeroko pojętych robali.
Owady i pajęczaki - nazewnictwo najbardziej rozpoznawalnych gatunków..

Łańcuchy pokarmowe - wprowadzenie dla najmłodszych - konieczna rejestracja, plik jest darmowy. Wydrukowane karty układamy wokół słońca - poczynając od roślin, poprzez zwierzęta roślinożerne, po mięsożerców.

Botanika

IMG_6726
Mojego autorstwa Kwiaty polne Polski.

Karty zboża - kłosy oraz ziarna - dopasowywanie - link do pobrania na samym dole wpisu.

Rewelacyjnie przygotowane, 100% zgodne z met. Montessori karty z nomenklaturą botaniczną. Struktura kwiatów, liści, korzeni, itp..

IMG_9922
Z tego samego blogu, cykl rozwoju jabłoni - od nasiona do jabłka.

Paleontologia

Karty dotyczące paleontologii, z obszernymi opisami.
Materiały dotyczące dinozaurów, oraz elementy do przygotowania lapbooka na ten temat.

Anatomia

Dla młodszych części ciała.

Dla starszych wielkie zestawienie kart z nomenklaturą anatomiczną - części szkieletu, organy wewnętrzne, jama ustna, struktura oka, zębów, nomenklatura dotycząca płodu.

Gigantyczny model szkieletu do sklejenia oraz karty pracy - hiszpański, angielski.

Dla młodszych

Piękne karty z warzywami i owocami oraz cykle życia roślin.
Dopasowywanka zwierzęta i ich dzieci - niebanalna, bo są i motyle i żaby (oraz parę innych, gdzie rodzic niczym dziecka nie przypomina).

IMG_9923
Karty do klasyfikacji ożywione/nieożywione..

Kosmos, astronomia

IMG_8656
Siatki/zdjęcia powierzchni planet do samodzielnego stworzenia globusów tychże.

IMG_8655
Dwujęzyczna układanka faz księżyca mojego autorstwa.

Karty z układem słonecznym

Ogromny zestaw kart ze zdjęciami i opisami różnych ciał niebieskich.

Wielki zestaw kart dotyczących astronomii - galaktyki, teoria Wielkiego Wybuchu i wiele więcej.
Polskie materiały dotyczące planet, zaćmienia słońca oraz układu słonecznego.

Historia

Co prawda temat historii nie był jeszcze u mnie poruszany, natomiast podczytuję blog The Research Parent, który jest nieocenionym źródłem materiałów w tej dziedzinie.

Pusta linia czasu historii Świata. Możemy ją wydrukować i wypełniać faktami - jest miejsce na wypełnienie informacjami dotyczącymi różnych kontynentów, mamy podział na epoki i okresy historyczne.

Nie będę powielać spisu treści z blogu Michelle, poniżej znajdziecie link do ogromnego zbioru materiałów dotyczących historii starożytnej.
Starożytny Egipt, Rzym, Grecja, Mezopotamia. Z tego samego blogu polecam znane postaci historyczne.

Geografia

Karty przedstawiające zjawiska pogodowe oraz opis przygotowania pomocy dydaktycznych wykorzystujących te karty.

Cykl wpisów na blogu Imagine Our Life dotyczących kontynentów i zwierząt je zamieszkujących - do wydrukowania karty z kontynentami w kolorystyce montessoriańskiej oraz karty ze zwierzętami:
Karty kontynenty
Karty oceany
Zwierzęta oceanów

Australia - zwierzęta
Europa - zwierzęta
Azja - zwierzęta
Ameryka Południowa - zwierzęta
Ameryka Północna - zwierzęta
Afryka - zwierzęta
Antarktyda - zwierzęta

Struktura Kuli Ziemskiej oraz budowa wulkanów

Strefy klimatyczne - karty np. do przyporządkowywania krajów, mieszkańców państw lub zwierząt do dominującego typu krajobrazu (sawanna, tundra, las umiarkowany, itp.).

Najbardziej rozpoznawalne zabytki na Ziemi. Karty zostały przygotowane pod kątem figurek z tub Safari.
Papierowe modele zabytków - siatki do sklejenia budynków - tu jako przykład Big Ben, ale jak poszperacie, to znajdziecie dużo innych.

Mieszkańcy świata

Montessoriańskie karty ze zdjęciami dzieci świata, z przypisanymi kontynentami

Mamy i ich dzieci w różnych krańcach świata - piękne zdjęcia.

Mapy

IMG_9921
Rewelacyjny polski zbiór map, kart pracy do druku czarno-białego - mapy Europy, Świata, Polski (największe miasta, podział na województwa). Często z nich korzystamy do pracy własnej - poczynając od kolorowanek, poprzez układanie kart z mnemonikami dla danego państwa, po planowanie wakacji. Pomysł z mnemonikami bardzo przypadł mi do gustu i widzę, że świetnie działa. Przykładowe mnemoniki: Holandia - tulipany, Finlandia - Muminki, Szwecja - Dzieci z Bullerbyn, Belgia - czekolada, Francja - Wieża Eiffla, Włochy - kształt buta.


Gigantyczne mapy do druku - podzielone na kartki A4 mapy świata i kontynentów w takich błahych wymiarach jak np. 2 metry na metr :D!

Flagi

Europa
Flagi państw świata

Matematyka

Co prawda, ja matematyki robię dużo w domu, ale mało korzystam z drukowanych materiałów do tego zagadnienia. Zainteresowani na pewno znajdą mnóstwo materiałów do montessoriańskiej matematyki, np. kolorowe perły-nastki, czy tablice Seguina. Ja natomiast polecę dwie rzeczy:

Siatki brył do sklejania.

Rewelacyjny program nauczania pani Gruszczyk-Kolczyńskiej "Dziecięca matematyka" - całą książkę można przeczytać online. Jest to lektura dla rodziców, ukazująca, jak bez gadżetów, w życiu codziennym odkryć matematykę.

Muzyka

IMG_9920
Świetny wpis o tym, jak wprowadzać notację muzyczną - wartości nut, podstawowe oznaczenia na pięciolinii oraz parę utworów rozpisanych kodem kolorystycznym dla dzieci, które stawiają pierwsze kroki w samodzielnym graniu.

Instrumenty muzyczne z bloga Imagine Our Life pasują do figurek w tubach Safari.

Inny zestaw kart z instrumentami muzycznymi.

Nauka czytania

Cóż, to pewnie będzie dla Was zaskoczenie. Materiały typowo przyrodnicze służące do nauki czytania?
IMG_9925
Istotnym elementem nauki czytania jest umiejętność pracy w orientacji od lewej do prawej - dlatego w tym miejscu polecę coś niebanalnego - historyjki obrazkowe - where do things come from. Układając je dziecko uczy się nie tylko jak powstaje np. wełniany sweter, ale również przyswaja, że oczy powinny skanować sekwencje obiektów (a w przyszłości znaków pisanych) od lewej do prawej.

Na blogu Moje Montessori znajdziecie świetną książkę do nauki czytania. Książka jest w wersji pisanej kursywą jak i w wersji z literami drukowanymi.

Jak przygotować materiały drukowane?

Przede wszystkim trzeba je wydrukować - stanowczo nie opłaca się tego robić w typowych punktach ksero, gdzie za kolorową stronę A4 zapłacicie parę zł. Najtaniej wychodzi drukowanie drukarką atramentową - nie doradzę wam niestety jakiej, ponieważ ja korzystam z uprzejmości rodziny, która drukuje mi na swojej drukarce domowej (nawet nie wiem jakiej)

Kolejnym krokiem jest laminowanie - ja laminuję materiały, ponieważ chcę, by mi długo posłużyły. Czasem materiały dydaktyczne pożyczam dzieciom znajomych, więc muszą być pancerne. Dlatego wybrałam laminator firmy Olympia, ponieważ zgrzewa również grubsze folie 125 mikrometrów (a takimi właśnie laminuję). Ja mam Olympia A2020, który wyszedł już ze sprzedaży, wy możecie sięgnąć po jego następcę. Można go również dostać w zestawie z trymerem i zaokrąglaczem rogów.

Zaokrąglacz rogów jest moim zdaniem konieczny do przygotowania kart - raz, że pocięte karty mają bardzo ostre rogi, to jeszcze karty są trwalsze i się nie rozwarstwiają, gdy je zaokrąglimy. Zaokrąglacz kosztuje parę złotych (na Allegro) i działa jak na podobnej zasadzie jak dziurkacz do papieru.

Co się tyczy folii do laminowania, to jak pisałam, korzystam z najgrubszej możliwej w rozsądnej cenie, czyli z Fellowes A4 125 mikronów - 100 sztuk kupuję na Allegro w cenie poniżej 50 zł.

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)