Inteligencja emocjonalna / emotional literacy pomocnik językowy [w PDF]

Tematy, które językowo sprawiają mi większą trudność mają chlubne miejsce na mojej lodówce w postaci ściągawek. Przymiotniki oraz zróżnicowane słownictwo opisujące emocje wpisują się w tę kategorię. Przygotowałam więc ściągawkę pomagającą nazwać uczucia dziecka - specjalnie przefiltrowałam słownictwo pod kątem opisywania emocji dzieci przez nie same oraz ich rodziców.

emotional-literacy

Wyróżniłam podstawowe emocje, których doświadczamy i podałam różne przymiotniki je opisujące z podziałem na stopień intensywności. Nie każde z tych słów użyjemy w danym kontekście, dlatego zachęcam by ta ściągawka była punktem wyjścia do randki ze słownikiem.

Przykładowo, słowo aloof ma trochę inne zabarwienie niż pozostałe w kategorii LONELY. Większość słów odnosi do porzucenia kogoś, pominięcia, a aloof bardziej opisuje kogoś pozostającego na uboczu z wyboru, powściągliwego, może nawet wyniosłego.

W nielicznych przypadkach przypisanie przymiotników do danego stopnia intensywności jest kwestią umowną, bo równie dobrze mogłyby się znaleźć o oczko niżej lub wyżej w gradacji nasilenia, ale myślę, że generalnie możecie zaufać tej ściągawce.Tym razem dość lakonicznie, bo wpis ten jest wstępem do dłuższego artykułu o tym z jakich materiałów korzystać i w jaki sposób to robić, żeby wesprzeć rozwój inteligencji emocjonalnej. Stay tuned!

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)