Jak napisać wniosek do Budżetu Obywatelskiego? Jak pozyskać środki do działań edukacyjnych?

Często do mnie piszecie z zapytaniem skąd wziąć materiały edukacyjne dla swoich dzieci - zwłaszcza obcojęzyczne książki, czy audiobooki, które tanie nie są. Czasem pytacie o możliwość organizacji wykładów, spotkań edukacyjnych czy grup zabaw dla dzieci, połączonych z edukacją językową. Dziś chciałam Wam opowiedzieć jak, jako zwykli zjadacze chleba, możecie zdobyć publiczne środki do działań edukacyjnych, społecznych lub dla celów ochrony środowiska.

Opowiem wam ze swojego doświadczenia, ponieważ w tym roku napisałam projekt do Warszawskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. Projekt, który gładko przeszedł cały proces weryfikacji formalnej i obecnie możecie na niego oddać głos - za co będę ogromnie wdzięczna! Jeśli nie jesteście z Warszawy, to i tak ten artykuł będzie dla was bardzo przydatny - każda gmina ma projekty zorganizowane w analogicznej formule.

Jeśli gnębi was ciekawość, to tu możecie przeczytać o moim projekcie "CeraMagiczne warsztaty" a W TYM MIEJSCU ODDACIE GŁOS.

Skąd mogę zdobyć finansowanie?

Możliwości macie tu spore - należy jednak śledzić aktualne terminarze akcji składania wniosków, żeby nie przegapić okazji. Jako zwykli zjadacze chleba, nieposiadający fundacji, firmy, niebędący pracownikami instytucji publicznych możecie wpłynąć na alokację publicznych środków w następujące sposoby:

  • budżet obywatelski - dawniej zwany partycypacyjnym, każda gmina raz w roku rozpisuje nabór wniosków, przygotowanie tego typu zgłoszenia zajmie wam od 2-3 godzin samodzielnej pracy (wniosek o książki do biblioteki/nasadzenie paru drzew) do 3-4 tygodni (nie chodzi tu o pracę pełnoetatową, tylko czas potrzebny na "ugadanie się" ze wszystkimi osobami decyzyjnymi) w przypadku projektów typu "lokalna pracownia stolarska/ogród społecznościowy"
  • inicjatywa lokalna - mało znana formuła zdobywania finansowania, inicjatywa lokalna to "forma współpracy jednostek samorządu terytorialnego z ich mieszkańcami, celem wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej", jej zaletą jest brak narzuconego harmonogramu składania wniosków. Dokładny opis inicjatywy lokalnej znajdziesz na stronach m.st. Warszawy - tego typu działania nie są jednak ograniczone do Warszawy - wniosek możesz złożyć w dowolnej gminie w Polsce.

Czym się różni inicjatywa lokalna od projektów budżetu obywatelskiego? Budżet obywatelski wykonywany jest rękami płatnych pracowników. Inicjatywa lokalna to, metaforycznie, dostawa desek, pił i młotków dla grupy znajomych, którzy chcieliby własnymi rękami wybudować dwa ule na osiedlowej łączce, a następnie będą wspólnie opiekować się rojem pszczół (rój też można kupić w ramach inicjatywy lokalnej).

Co muszę wiedzieć?

Co najważniejsze - jest to praca społeczna - nie masz szans się "nachapać kasy" ani "nagonić klientów pociotkowi X". Pisanie wniosków o finansowanie ma sens jeśli przyświeca ci cel społeczny i chcesz zrobić coś dla wszystkich, a urzędy mają ci w tym pomóc.

Po drugie - pisanie wniosków jest proste, zwłaszcza ze wskazówkami, których ci udzielę. Nie musisz być też ekspertem w dziedzinie, do której przynależy twój wniosek - są osoby i narzędzia, które pomogą ci skosztorysować twoje działania.

Pisanie wniosków nie jest bardzo czasochłonne - bywa długotrwałe, bo trzeba się ugadać z wieloma osobami, podzwonić - ale nie przerażaj się - wszystko jest kwestią złożoności twojego celu. Im prostszy temat, tym łatwiej pójdzie.

Jak napisać wniosek, który przejdzie akceptację?

Musisz wiedzieć GDZIE CHCESZ, CO CHCESZ, DLA KOGO, PO CO?

  1. GDZIE CHCESZ? Jeśli masz pomysł, który chcesz zrealizować, to w pierwszej kolejności musisz sprecyzować lokalizację jego wykonania - kluczowe jest, by było to miejsce będące na terenach w dyspozycji gminy/miasta. Inwestycja nie może być realizowana na terenie prywatnym lub z ograniczonym dostępem. Ważne jest również by (w miarę możliwości) zapewnić dostępność osobom niepełnosprawnym. Może to być park, biblioteka, dom kultury, możesz też wnioskować o wybudowanie nowego miejsca na terenach przynależnych do gminy.
  2. CO CHCESZ? Teraz musisz pomyśleć jak twój projekt ma działać - jeśli potrzebny jest zakup czegoś, to jak ma to zostać udostępnione mieszkańcom? Jeśli chcesz dwujęzyczne książki do lokalnej biblioteki, to podejdź tam i spytaj się czy się na to zgadzają (dziwne by było gdyby się nie zgodzili, ale głupio komuś bez pytania włazić z butami w jego rewir). Jeśli wnioskujesz o wykonanie działań - to co trzeba zrobić, żeby efekt został osiągnięty (np. jeśli wnioskujesz o lekcje tańca dla seniorów, to pomyśl o wodzie do picia dla uczestników i nadgodzinach dla szatniarza z domu kultury oraz o tym jak prowadzący będzie rekrutował uczestników zajęć). Jeśli z kolei wnioskujesz o nasadzenia drzew, to 1) trzeba kupić sadzonki 2) trzeba zapłacić za ich transport 3) trzeba zapłacić za ich posadzenie 4) trzeba zapłacić za worek nawadniający i podlewanie przez kolejne dwa sezony. Pamiętaj, że to nie ty będziesz wykonawcą projektu - dlatego rozpisz szczegółowo o co ci chodzi, żeby 1) realizacja projektu była zgodna z twoim zamysłem 2) projekt przeszedł weryfikację formalną 3) było wiadomo, czy kosztorys ma ręce i nogi
  3. DLA KOGO? Projekt musi być dostępny dla ogółu mieszkańców - co nie znaczy, że nie możesz go adresować do pewnego typu odbiorcy. Możesz wymyśleć zajęcia dla młodzieży, ale musisz uzasadnić dlaczego dla tej grupy i dlaczego ta akurat grupa wyciągnie największe korzyści. Przykładowo - obecnie młodzież ma skoliozę, bo garbi się przed komputerem, dlatego weekendową szkółkę piłkarską adresujemy dla odbiorców z grupy wiekowej 10-15, a nie dla kobiet 70+. Nie możesz napisać projektu dla klasy 7B ze szkoły nr 560 w Krajnie Dolnym. Nie możesz również wnioskować o zakup nowego robota dla szkoły nr 32 w Koluszkach, chyba, że szkoła nr 32 posiada pracownię informatyczną, którą zgadza się udostępnić dla koluszan na potrzeby popołudniowych zajęć robotycznych. Nic wtedy nie będzie stało na przeszkodzie, żeby nowy robot był przy okazji wykorzystywany przez szkołę w trakcie przedpołudniowych lekcji.
  4. PO CO? Pamiętaj, że to jest ta część projektu, którą piszesz nie dla urzędników, lecz dla głosujących. To ich musisz przekonać, że wyciągną realne korzyści z twojego projektu. Im więcej osób będzie mogło skorzystać z twojego pomysłu, tym więcej potencjalnych głosujących przyciągniesz.

Ile to będzie kosztowało?

Dochodzimy do pisania kosztorysu - pamiętaj, że zakupy publiczne nie są tak proste jak domowe. Wszystko musi być zgodne z prawem zamówień publicznych, dlatego nie wymieniaj w kosztorysie nazw producentów, nie implikuj konkretnych rozwiązań. Jeśli chcesz kupić 30 książek do biblioteki, nie wymieniaj ich tytułów - możesz natomiast napisać, że potrzeba 10 słowników obrazkowych dla dzieci, bo jest duży niedomiar tego typu książek w bibliotece, a średnia cena typowego słownika obrazkowego to X. Poza tym potrzeba 10 komiksów i 10 audiobooków dla grupy wiekowej 10-15, bo siedzą tylko przed komputerami i nic im się nie chce, a tak może tyłek ruszą.

Rozumiesz? każda pozycja z kosztorysu musi mieć swoje uzasadnienie we wniosku. Jeśli piszesz wniosek o dofinansowanie zakupu książek dwujęzycznych dla dzieci do lokalnej biblioteki, to w kosztorysie nie możesz wpisać 20 podręczników szydełkowania dla aktywnych seniorek.

Nie masz bladego pojęcia ile to kosztuje? Ktoś ci namazał na chodniku graffiti "Cracovia rulez", a ty jesteś fanem Legii i koniecznie chcesz, żeby ci to zmazali, ale nie wiesz ile to może kosztować? Szczęśliwie gminy mają to już obcykane i łatwo się od nich dowiedzieć - Warszawa ma nawet upubliczniony cennik różnych typowych działań. Dużą pomocą są również Lasy Państwowe w przypadku inicjatyw związanych z ekologią oraz Działy Edukacji w waszym Urzędzie Gminy/Dzielnicy.

Jeśli twój temat "jest gruby" - chcesz wybudować stolarnię miejską i zatrudnić w niej dwóch instruktorów, a w życiu nie miałeś piły w ręku to... Najlepiej zadzwonić do istniejącego miejsca i spytać się co uznają za potrzebne.

Jak zdobyć poparcie?

Jeśli masz gotowy wniosek, musisz zdobyć podpisy popierające jego złożenie. Mam na myśli głosy, które umożliwią zgłoszenie projektu do weryfikacji. Tu warto wiedzieć, że należy tych głosów zebrać "z górką". One są naprawdę weryfikowane i niemożność rozczytania adresu, nazwiska czy meldunek spoza gminy będzie dyskwalifikować dany podpis. Bezpieczny margines bezpieczeństwa to około 20-30% więcej podpisów niż wymagane minimum.

Ok, wniosek ma już poparcie mieszkańców, teraz pora na weryfikację - w jej trakcie musisz być w stanie udzielić odpowiedzi na pytania urzędników. Będą one dotyczyły wykonalności projektu czy warunków lokalowych. Nie ma się czego obawiać, to nic strasznego. Mój projekt szczęśliwie przeszedł bez uwag - jedyna modyfikacja wynikała z zawirowań koronawirusowych. Projekt został przebudżetowany, żeby uwzględnić przewidywaną inflację w roku 2021.

Potem pozostaje czekać na taki piękny mail...

Teraz pora czekać na chwilę zero, czyli głosowanie - tu warto dotrzeć do wszystkich potencjalnych zainteresowanych projektem i poinformować ich o możliwości głosowania :) Warto wiedzieć, że 1) w przypadku miast nie trzeba być zameldowanym w dzielnicy realizacji projektu 2) osoby niepełnoletnie mogą oddać głos za pośrednictwem rodzica

Jesteś z Warszawy? Pomożesz mi?


Głosowanie znajdziesz tu:

https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/voting/welcome  


Czasu na oddanie głosu nie ma dużo, w bieżącym roku obowiązują terminy 1 września 2020 — 15 września 2020

Nie musisz być zameldowany w dzielnicy, w której dokonujesz wyboru projektów. Głosy na projekty możesz oddać tylko w jednej, dowolnie wybranej dzielnicy oraz na poziomie ogólnomiejskim. W głosowaniu może uczestniczyć każdy mieszkaniec m.st. Warszawy, w tym niepełnoletni. Wszystkie dzieci, niezależnie od wieku, mogą oddać głos za pośrednictwem rodzica lub opiekuna prawnego. Potrzebny jest jedynie nr PESEL oraz adres e-mail rodzica.

Projekt "CeraMagiczne" - Warsztaty ceramiczne dla mieszkańców Ursynowa -integracja dzieci, rodzin i osób starszych (nr ESOG 210) znajduje się pod numerem 22 na liście pomysłów poddanych do głosowania w Dzielnicy Ursynów.

Ze wszystkimi szczegółami projektu zapoznasz się na stronie: https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/20252?user= - to tu znajdziesz szczegóły organizacyjne, sprzętowe oraz dokładny kosztorys.

Nie jesteś z Warszawy? Trzymaj za mnie kciuki! Wszystkim Wam dziękuję!

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)