Dwie serie książek dla początkujących czytelników - poznaj dzieci świata z Anną Hibiscus i Yasmin

Jakiś czas temu podpytywałam się, co podsunąć swojej córce, która dorosła do książek z rozdziałami. Dostałam kilka propozycji, jednak w większości były to pozycje starsze, niekoniecznie przystające do realiów współczesności (o nich też wspomnę w tym wpisie).

Przekopałam też Internet w poszukiwaniu serii (zależało mi właśnie na tej formie publikacji) i znalazłam kilka ciekawych. Ci, co czytali wpis o książkach dla przedsiębiorczych dziewczyn, orientują się pewnie, że zwracam uwagę na kreowanie pozytywnych postaw u dzieci, więc wszelkie "księżniczkowe" publikacje odpadły. Na wyjściu z tego sita zostały dwie serie, które dziś opiszę. Ok, mogę się tłumaczyć, ale prawda taka, że wyjątkowo wybredna jestem jeśli chodzi o książki ;) Wiecie, przestrzeń półkowa się kończy.

Anna Hibiscus - dla małych i dużych

Anna Hibiscus skradła moje serce - to seria książek, która świetnie się sprawdzi dla młodszych i starszych czytelników. Trochę jak nasza rodzima "Basia" Staneckiej, jest wydana w formie prostszej, bogatszej graficznie, dla czytelników w przedziale wiekowym 2-5 lat oraz w formie książek z rozdziałami, z większą ilością tekstu, dla czytelników w przedziale wiekowym 4-9 lat.

Autorką jest Atinuke i jak domyślam się, jest to pseudonim artystyczny. Rzeczona Atinuke jest Nigeryjskiego pochodzenia, dlatego książki mają w sobie silny pierwiastek afrykański. Tytułowa Anna Hibiscus ma tatę Afrykanina oraz mamę Kanadyjkę. Dorasta w domu w Afryce wraz z całą czeredą kuzynów, kuzynek, wujków, cioć i krewniaków wszelkiej maści. Z książek o Annie dużo dowiemy się o życiu w Afryce, o lokalnych zwyczajach i o różnicach kulturowych pomiędzy krajami za Oceanem a Afryką.

Książki są przesycone ciepłym humorem i zabawnymi sytuacjami. Zobaczcie sami.

IMG_5972

Double Trouble for Anna Hibiscus

To jest właśnie Anna w wydaniu dla młodszego odbiorcy. Pięknie ilustrowana, w dużym formacie (ok. 20*20cm). W tym konkretnym tomie Annie rodzą się bracia bliźniacy. Anna obserwuje zmiany w otoczeniu, dostrzega jak wszyscy nagle stają się zajęci i dochodzi do wniosku, że bracia to Double oraz Trouble. Szczęśliwie okazuje się, że jak już wszyscy się wygrzebią z nowych obowiązków, to z przyjemnością poświęcają swój czas Annie. Świetna książka dla spodziwających się młodszego rodzeństwa.

IMG_5973

IMG_5974

IMG_5975

IMG_5976

IMG_5977

IMG_5978

IMG_5979

IMG_5980

IMG_5982

IMG_5983

IMG_5984

IMG_5985

Z serii dla młodziaków wydane zostały również Splash, Anna Hibiscus oraz Anna Hibiscus' song. Ta druga wydaje mi się bardzo ciekawa, bo porusza temat emocji - w tej książce Anna pyta się każdego z członków swojej ogromnej rodziny, co może zrobić, bo radość ją rozpiera i nie ma pomysłu jak sobie z tym poradzić.


Książkę kupicie w tym miejscu (Bookdepository):

Double Trouble for Anna Hibiscus Atinuke

Splash, Anna Hibiscus Atinuke

Anna Hibiscus' song Atinuke

Książkę kupicie w tym miejscu (Amazon.co.uk):

Double Trouble for Anna Hibiscus Atinuke

Splash, Anna Hibiscus Atinuke

Anna Hibiscus' song Atinuke


Anna Hibiscus oraz Have Fun Anna Hibiscus

Wzięłam na próbę rozdziałówki z Anną - są jeszcze zabawniejsze niż Anna w wersji dla maluchów, ale widzę, że ich grupą docelową są trochę starsze dzieci (tak od 4 roku wzwyż). Czytałyśmy je z córką po kawałku i nie raz zdarzało nam się głośno zaśmiać.

Słowo dygresji - książki, czy nawet rozdziały książek o Annie można spokojnie czytać w oderwaniu od siebie. Jeśli jednak chcecie zachować chronologię, to polecam zacząć od książek dla młodziaków - tam Anna jest jeszcze jedynaczką. W późniejszych książkach jej bracia już są na świecie.

Anna Hibiscus

W tej książce rodzice Anny postanawiają się samodzielnie wybrać na wakacje, razem z trójką swoich dzieci. Cała rodzina puka się w głowę i mówi, że to totalnie bez sensu. Perswazja nie odnosi skutku i rodzice wraz z Anną i bliźniakami łódką płyną do chatki na wyspie. Szybko okazuje się, że opieka nad dwójką raczkujących ananasów może każdego przyprawić o siwe włosy. Anna nawet dostaje burę, za przywiązanie ich do nogi od stołu. Ostatecznie jednak, w akcie desperacji sam ojciec ucieka się do tego występku, po czym płynie po wsparcie logistyczne od rodziny.
Sukcesywnie okazuje się, że cały organizm rodzinny jest tak silnie powiązany ze sobą, że kolejnymi kursami trzeba przywieźć ciocie... wujków... starszych kuzynów... młodszych kuzynów... i dziadków. Ciotki podśmiewają się z taty Anny, że pomylił dzieci z kozami, skoro je trzyma na postronku. Ostatecznie wszyscy mają szansę wypocząć.

IMG_5986

IMG_5987

IMG_5988

W innym opowiadaniu dziadkowie Anny zamartwiają się wizytą swojej córki, która dawno temu wyemigrowała do Stanów. Czy będzie pamiętała jak się rękoma? Czy będzie pamiętała o symbolicznych podarkach dla każdego krewnego? Czy będzie się ubierała tradycyjnie? Anna robi tu za dobrego duszka i z pomocą wujka śle cioci SMSy przez ocean, prosząc ją by trzymała się afrykańskich tradycji. Dzięki pomocy Anny wizyta wypada świetnie. Całe szczęście, że dziadkowie nie zobaczyli jej malutkiego bikini, wybitnie nie afrykańskiego.

IMG_5989

IMG_5990

IMG_5992

IMG_5991

IMG_5993


Książkę kupicie w tym miejscu (Bookdepository): Anna Hibiscus Atinuke

Książkę kupicie w tym miejscu (Amazon.co.uk): Anna Hibiscus Atinuke


Have Fun, Anna Hibiscus

Ten tom wybrałam ze względu na porę roku. Anna odbywa swoją pierwszą w życiu podróż samolotem, do babci Kanady. Oprócz tego, że pierwszy raz w życiu widzi śnieg, to czeka ją mnóstwo innych zaskoczeń.. wielki pies, dziwne jedzenie, rajstopy (to tałatajstwo nie daje się założyć!) oraz odkrycie, że niektóre rodziny składają się tylko z dwóch osób (jakie to niepraktyczne!).
IMG_5994

IMG_5995

IMG_5997

IMG_5998

IMG_5999

IMG_6000

IMG_5996


Książkę kupicie w tym miejscu (Bookdepository): Have Fun, Anna Hibiscus Atinuke

Książkę kupicie w tym miejscu (Amazon.co.uk): Have Fun, Anna Hibiscus Atinuke


Aha! Byłabym zapomniała - dla tych z Was, którzy szukają czegoś bardziej chłopięcego, Atinuke napisała serię książek The No. 1 Car Spotter - myślę, że za jakiś czas sama się w nią zaopatrzę.

Meet Yasmin - poznajcie przebojową dziewczynkę z Pakistanu

Autorką książek o Yasmin jest Saadia Faruqi, co jest dla mnie rekomendacją samą w sobie, gdyż jest to kobieta działająca w organizacjach na rzecz dialogu międzyreligijnego. Widać to również w książkach o Yasmin, gdzie obok pakistańskiej rodziny Yasmin pojawiają się dzieci innych wiar, czy osoby z różnych innych kultur, tudzież dziadek na wózku inwalidzkim.

Sama Yasmin jest bardzo przedsiębiorcza, powiedziałabym, że wpisuje się we współczesne wzorce poprawności politycznej (emancypacja, tolerancja, dialog). Ma też duże wsparcie ze strony swojego ojca, który dba o jej rozwój i jest bardzo ciepłą osobą.

Nie będę się wdawać w szczegóły fabuły, myślę, że zdjęcia wystarczająco dużo Wam powiedzą. Ja tylko ze swojej strony dodam, że trochę się zakupowo wkopałam z książkami o Yasmin - okazuje się, że Meet Yasmin jest to zbiorcze wydanie czterech książek o Yasmin (na zdjęciu spis treści). Nie róbcie tego błędu co ja - nie zdublujcie sobie książek.

IMG_5955

IMG_5956

IMG_5957

IMG_5958

IMG_5959

IMG_5960

IMG_5961

IMG_5963

IMG_5964

IMG_5966

IMG_5967

IMG_5968

Koniec książki opatrzony jest małym słowniczkiem wyrażeń obcojęzycznych oraz zbiorem ciekawostek o Pakistanie.

IMG_5969

IMG_5970

IMG_5971


Książkę kupicie w tym miejscu (Bookdepository): Meet Yasmin Saadia Faruqi

Książkę kupicie w tym miejscu (Amazon.co.uk): Meet Yasmin Saadia Faruqi


Milly Molly Mandy - o tym jak to książki wyparowują po drodze

Powiem otwarcie - mam pecha. Od pół roku nie dotarła do mnie ani jedna kupiona przeze mnie UŻYWANA książka z Amazona. Nie inaczej było z Milly Molly Mandy. Na wszelki wypadek podkreślę - książki kupowane bezpośrednio od Amazona, czy z BookDepository dochodzą bez mrugnięcia okiem. Problem dotyczy indywidualnych sprzedających na Amazonie i wyłącznie ich.

Chciałam kupić zbiorcze wydanie przygód Milly Molly Mandy, ale się nie udało. O ile ktoś ma ochotę, to pojedyncze książki może sobie tu wyszukać (mają bardzo przystępne ceny).

Sama historia Milly Molly Mandy wymaga drobnego wyjaśnienia - mowa o jednej dziewczynce, nie trzech. Jest to zbiór sielskich-wiejskich opowiadań w klimacie początku XX wieku - mamy chodzenie na targ, dojenie krów i tym podobne. Można by porównać te historie do Dzieci z Bullerbyn. Stosunek tekstu do obrazków jest porównywalny jak w Annie Hibiscus dla starszaków.

Jeśli nie będziecie tak cudować jak ja (chciałam mieć wydanie zbiorcze) to książki Milly Molly Mandy dostaniecie bez problemu, tylko w oddzielnych tomach:


Książki kupicie w tym miejscu (Bookdepository): Milly Molly Mandy Joyce Lankester Brisley

Książki kupicie w tym miejscu (Amazon.co.uk): Milly Molly Mandy Joyce Lankester Brisley


Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)