Angielskie książki dla przedsiębiorczych dziewczyn (część I)

Ostatnio coraz więcej książek o dziewczynkach, dla dziewczynek i "udziewczyniających" zawody postrzegane za typowo męskie. W Stanach powstał cały ruch - A Mighty Girl, katalogujący i promujący poztywne wzorce silnych kobiet w książkach, filmach i zabawkach. Dziewczyny kosmonautki, programistki i odkrywcy już nikogo nie dziwią. Pomału te książki docierają również do Polski. Obecnie, jako mamie nie tylko córki ale i syna, zaczyna mi brakować równie atrakcyjnych książek dla chłopaków. Sama mam sporą i stale rosnącą kolekcję książek o wierze we własne możliwości i tym razem chciałam polecić coś właśnie z tej kolekcji.

Girls Think of Everything

Książka stanowi zbiór opowiadań o dość niecodziennych kobiecych odkryciach. Traktuje o tym jak to przez przypadek powstały ciasteczka z kawałkami czekolady, jaka była historia biznesu z nosidełkami dla dzieci oraz tego, jak wymyślono tkaniny plamoodporne. Nie ma tu pompatycznych wzmianek o kobiecej roli w badaniach promieniotwórczości (Curie), czy o dekodowaniu podwójnej helisy (Franklin). Są za to wciągające historie o przedmiotach życia codziennego, często ujęte od strony biznesowej (o tym jak ciężko rozruszać biznes). Wszystko opisane zrozumiałym językiem i ładnie zilustrowane.

Książka dla czytelników i czytelniczek powyżej 6go roku życia i dość biegłych w języku angielskim. Przyjemnie czyta się również dorosłemu.

Tu znajdziecie opisywaną książkę:

Girls Think of Everything

IMG_4785

IMG_4786

IMG_4788

IMG_4787

Goodnight Stories for Rebel Girls

Nad tą książką nie będę się zbytnio rozwodzić, bo jest powszechnie znana. Była również przetłumaczona na polski. Jest to zbiór 100 krótkich stronicowych opowiadań o kobietach-ikonach: Fridzie, Malali, J.K. Rowling, Serenie Williams i wielu innych. W książce wyróżniają się całostronicowe ilustracje - każda przygotowana przez innego grafika. Wybór postaci również jest trafiony - mamy pełen przekrój przez karty historii, z naciskiem na osoby współczesne. Wiecie co? W lutym wyszedł drugi tom tej książki i ponownie jest pełen przekrój bohaterek - wspinaczki wysokogórskie i matematyczki, rewolucjonistki i poetki. Jak dla mnie cud, miód i malina ;)

Tu znajdziecie opisywane książki:

Good Night Stories for Rebel Girls

Good Night Stories For Rebel Girls 2

IMG_4778

IMG_4779

IMG_4780

IMG_4782

IMG_4783

IMG_4784

Strong is the New Pretty

Ta książka mnie zaskoczyła. Myślałam, że będzie zbiorem opowiadań, a jest głównie fotoalbumem z krótkimi opisami. Bardzo mi przypadło do gustu ukazanie w tej książce zwykłych dziewczyn i dziewczynek. Są dzieci po chemioterapii, dzieci, które mają pasje, podążają za swoimi marzeniami. Są i dzieci, które właśnie osiągnęły wielki krok milowy w swoim życiu i nauczyły się jeździć na rowerze. Łatwo się z takim bohaterem identyfikować, bo nie jest żadnym ideałem, tylko zwykłym dzieckiem.

Co prawda moja córka jeszcze nie dorosła do tej książki, ale już teraz widzę, że historie prawdziwych dzieci dużo bardziej do niej przemawiają niż cokolwiek inne. Książka promuje pozytywne cechy charakteru i wokół tego jest zbudowana - postaci są pogrupowane według walorów, które posiadają (kreatywność, determinacja, wytrwałość, życzliwość, pozywne myślenie, niezależność, pewność siebie, itp.).

Polecałabym tę lekturę dla dzieci od 5go roku wzwyż, ze średnią znajomością angielskiego.

Tu znajdziecie opisywaną książkę:

Strong Is the New Pretty

IMG_4818

IMG_4819

IMG_4820

IMG_4821

IMG_4822

IMG_4823

IMG_4824

IMG_4825

IMG_4826

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)