Ptaki po polsku i angielsku. Do posłuchania!

Ostatnio zauważyłam, że zarówno moją córkę jak i jej koleżankę rówieśniczkę interesują odgłosy zwierząt. Jednocześnie mama H., z którą moja córa się bawiła, pokazała mi świetną aplikację na komórki z dźwiękami zwierząt. Jak to ja stwierdziłam, że mam świetny pomysł na pociągnięcie tematu, tym bardziej, że za oknem wszystko śpiewa.

Jakiś czas temu robiłam karty z dźwiękami zwierząt domowych, do których potem pobrałam z tej strony pakiet plików z dźwiękami większości zwierząt gospodarskich. Zarówno trzylatka i roczniak bardzo się ucieszyli z rozrywki, jaką im w ten sposób zafundowałam. Zauważyłam, że bardzo szybko oboje nauczyli się rozpoznawać zwierzaki po ich odgłosach.

Mieszkamy w mieście, więc zwierzęta gospodarskie to temat mocno teoretyczny w naszym przypadku. Za to ptaków mamy w bród. Niech tylko uchylę okno, a słyszę co najmniej 13 gatunków ptaków (liczyłam!). Postanowiłam więc połączyć naukę angielskiego z zabawą w rozpoznawanie dźwięków ptaków. Zrobiłam spis najpopularniejszych w Polsce gatunków ptaków (w dodatku z atrakcyjnymi i zróżnicowanymi odgłosami) i przygotowałam do nich karty dwujęzyczne wraz z plikami do posłuchania odgłosów. Odgłosy pochodzą z serwisu Xeno Canto, które jest największą darmową bazą odgłosów zwierząt na świecie. Starałam się by wybrane przeze mnie nagrania miały niski szum tła i nie zawierały odgłosów innych gatunków, co mogłoby mylić niewprawnych słuchaczy. Szkoda tylko, że zapomniałam o bocianach ;(

Poniżej lista gatunków oraz linki do pobrania odgłosów:

Grey heron / Czapla siwa
Pheasant / Bażant
Starling / Szpak
House martin / Jaskółka oknówka
Black-hooded gull / Mewa śmieszka
Song thrush / Drozd śpiewak
Nuthatch / Kowalik
Wood pigeon / Grzywacz
Skylark / Skowronek polny
Rook / Gawron
Feral pigeon (Rock dove) / Gołąb miejski (Gołąb skalny)
Mute swan / Łabędź niemy
Nightingale / Słowik rdzawy
Magpie / Sroka
Mallard / Kaczka krzyżówka
Jackdaw / Kawka
Jay / Sójka
House sparrow / Wróbel
Hooded crow / Wrona siwa
Great tit / Sikora bogatka
Great spotted woodpecker / Dzięcioł duży
Cuckoo / Kukułka
Blue tit / Sikora modra
Collared dove / Sierpówka
Barn owl / Płomykówka
Blackbird / Kos

Poniżej możecie pobrać PDF z QR kodami z odgłosami ptaków. Mogą się przydać jako urozmaicenie kart (można ponaklejać na rewersach) lub jako materiał do wykorzystania w szkole na lekcji. Sparowanie dźwięków z ptakami zostawiam Wam (w razie czego sprawdzicie po wyświetlanych tytułach) ;)

A tu zdjęcia moich kart:

Ptaki pól, lasów, łąk i mokradeł:
IMG_5468
Ptaki spotykane w miastach (część pierwsza):
IMG_5469
Ptaki spotykane w miastach (część druga):
IMG_5470

Niestety nie mogę ich udostępnić na blogu, ze względu na prawa autorskie. O ile komuś potrzeba takich kart, to proszę o kontakt prywatny.

Parę słów o ptakach

Jakiś czas temu była dyskusja na jednej z grup dwujęzycznych, o tym czy mówić dove, czy pigeon. Okazuje się, że technicznie rzecz biorąc, to gołąb miejski (Feral pigeon) jest udomowioną wersją gołębia skalnego (Rock dove) - jak widać jest różnica w terminologii angielskiej.

Co się tyczy mewy śmieszki - to w upierzeniu zimowym / winter plumage ma ona białą głowę, a latem nosi na głowie czarny czepek.

Słabo reprezentowaną grupą na mojej liście jest grupa ptaków drapieżnych / birds of prey.

Przyszła wiosna, więc temat ptaków jest bardzo na czasie - wróciły ptaki migrujące / migratory birds. Niedługo w gniazdach pojawią się lęgi / clutches, czyli jaja złożone jednocześnie przez ptaka w danym okresie lęgowym.

To tyle ze słówek, zachęcam do dalszego samodzielnego zgłębiania tematu.

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)