My First Discoveries - miniencyklopedie z latarkami lub przezroczami [FILM]

Tego postu miało nie być jeszcze przez jakiś czas - seria książek My First Discoveries bardzo mi się spodobała i miałam zamiar napisać o niej zbiorczy post, jak dokupię kilka kolejnych tomów. Życie napisało jednak inny scenariusz, bo spotkała mnie przygoda, którą opisałam na Grupie Aktywne Czytanie, która wywołała serię pytań, na które postanowiłam z marszu odpowiedzieć. Oryginalna przygoda brzmiała następująco:

W życiu nie miałam takiej przygody - poszłam w tym tygodniu z moimi dziećmi do lekarza. Córce czytałam w poczekalni na głos Felka i Tolę, a młody (2 lata) wertował ostatnio ulubioną swoją książkę - czyli Arcimbolda.

Kątem oka zobaczyłam, że chłopiec siedzący obok nas (na oko 2/3 lata) robi się coraz bardziej niespokojny. Po chwili słyszę "maaamooo, to!" "daj!" - nagabywanie dotyczyło książki młodego. Mama chciała synka uspokoić, ale wyraźnie pasja czytelnicza była nieprzemożna, bo jęki robiły się coraz głośniejsze. W końcu była histeria i prawie ryk, więc zaproponowałam, żeby chłopczyk poczytał z nami. Kompletnie mu nie przeszkadzało, że książka po angielsku, jak zaczarowany czekał aż przyszła jego kolej na lekarza.

Na odchodnym słyszałam jeszcze, że mama ma koniecznie mu to to kupić (i nie dawał się zbyć stwierdzeniem, że przecież ma dużo książek w domu).

Ja rozumiem, żeby taki entuzjazm wzbudzała Kicia Kocia, Peppa, Elza (tu wstaw dowolne inne), ale Arcimboldo?!!! Gratuluję młody człowieku dobrego gustu :)

ps. a tak na marginesie, ta książka ma jeden nieoczekiwany efekt uboczny - codziennie rano na śniadanie znikają dwa talerze warzyw - w tym sensie, że każde z dzieci robi swój rysunek i go konsumuje

IMG_20190212_090929

Cała seria książek jest ogromna i znajdziecie ją zarówno na Amazonie, jak i na BookDepository. Sugerowany wiek odbiorcy to 4 do 8 lat, ale myślę, że można to między bajki włożyć, bo mój dwulatek aktualnie nie rozstaje się z Arcimboldem.

Seria książek My First Discoveries na BookDepository

Seria książek My First Discoveries na AmazonCoUK

Nagrałam pełny film pokazujący działanie trzech książek, które są w moim posiadaniu - zwróćcie uwagę jak bardzo się różnią od siebie. Cała seria opiewa na ponad 100 książek i jest podzielona na kilka grup:

Seria TORCHLIGHT BookDepository AmazonCoUK ma czarne podkładki pod przezroczami i papierową latarkę, która podświetla fragmenty obrazu (tak działa Arcimboldo). Zasadę działania dobrze obrazuje ten film. Inne książki z tej serii dotyczą m.in. dinozaurów - film, zwierząt, życia nocnego.

Seria ART lista tytułów oprócz przezroczy ma wycięte otwory, przez które widać fragmenty z innych stron - zobaczycie to na tym filmie. Są to książki dotyczące sztuki i sławnych artystów, n.p. Van Gogha - film czy rzeźby.

Seria My First Discoveries, czyli podstawowa - z tej serii mam The Egg i Homes. Są to miniencyklopedie, gdzie przez połowę książki co druga strona jest przezroczem. Tu mam jedną uwagę - o ile w The Egg to świetnie działa, bo przezrocza ukazują wnętrze czegoś, co jest normalnie zakryte (jakbyśmy patrzyli do wnętrza ciała zwierząt, jajek, itp.), o tyle w Homes potencjał moim zdaniem został zaprzepaszczony - w tej książce przezrocza mogłyby równie dobrze funkcjonować jako zwykłe papierowe kartki, bo nie ma się tego poczucia, że przezrocze odkrywa przed nami wnętrze czegoś ukrytego. Inne książki z tej serii ukazują m.in. kwiaty - film, dżunglę - film, dinozaury - film, pociągi - film czy ciało - film.

Oprócz opisanych przeze mnie trzech powyższych serii są jeszcze pojedyncze tytuły zgrupowane jako encyklopedie i atlasy, ale z tego co popatrzyłam (poza jedną z latarką), to raczej z nich spasuję.

Co w takim razie planuję kupić? Będę zbierać książki z serii ART, ponieważ nieczęsto trafiam na przystępne książki w tej tematyce, które by interesowały tak małe dzieci, jak moje własne. Z pewnością dokupię coś z serii TORCHLIGHT i jakieś podstawowe tematy z serii My First Discoveries (ciało?).

Wszystkie opisywane książki podpadają pod kategorię Montessori-friendly. O ile interesuje cię taka tematyka i szukasz niecodziennych książek, to warto spojrzeć w parę miejsc:

Video: Książkowe naj-naje, czyli moje najlepsze książki dotyczące wiedzy

Książki zgodne z metodą Montessori

oraz:

do grupy Książki Montessori Friendly, która specjalizuje się w tego typu książkach


Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)