Jak uczyć języków przez działanie? Czym są ćwiczenia życia praktycznego? Mata do nakrywania stołu w PDF - hiszpański i angielski

Życie praktyczne, czyli rozwieszanie prania, nakrywanie do stołu, ubieranie się, są fantastyczną okazją do nauki. Mam na myśli nie tylko rozwijanie motoryki małej i dużej czy uczenie się jak funkcjonować w otoczeniu. Co z mojej perspektywy jest szczególnie istotne, to okazje do nabywania nowego słownictwa.

Nie od dziś wiadomo, że po pierwsze ruch sprzyja zapamiętywaniu. Po drugie małe dzieci mają ogromną potrzebę ruchu i nauka w trybie siedzącym jest dla dzieciaków wybitnie niewskazana. Dlatego, kiedy wymyślam jakieś zajęcia dla dzieci, to staram się, żeby uwzględniały ich potrzebę aktywności fizycznej.

Stąd pomysł na przygotowanie montessoriańskiej maty do nakrywania do stołu. Dzieci w  ten sposób dostają do ręki narzędzie, które uczy ich jak funkcjonować w życiu codziennym, a my przy okazji możemy przekazać im trochę nowych słów.

Oczywiście na końcu wpisu znajdziecie plik do pobrania i samodzielnego wydrukowania. Przygotowałam wersję bez podpisów, wersję anglojęzyczną oraz wersję hiszpańską. Ja korzystam z tej ostatniej. Stwierdzenie, że wersja hiszpańska jest dla mnie jest tu nieprzypadkowe: podpisy są kluczowe dla rodzica w tym scenariuszu. Gdy dzieci kończą nakrywać do stołu, to ja mam przed oczami ściągawkę ze słowami, która pomaga mi opisać to, co widzę, czyli efekty ich pracy.

Ćwiczenia życia praktycznego w metodzie Montessori

Myślę, że ćwiczenia życia codziennego są fantastyczną okazją do przekazywania drugiego czy trzeciego języka. Ja w ten sposób razem z moimi dziećmi doskonalę kolejny język. Co się zaś tyczy ćwiczeń życia codziennego w metodzie Montessori, to skupiają się one na:

  • troszczeniu się o siebie - higienę, ubiór, odżywianie
  • trosce o otoczenie - utrzymanie ładu i czystości miejsca przebywania (i środowiska, bo w metodzie Montessori obcowanie z przyrodą jest ważnym filarem wychowania)
  • kształtowanie umiejętności ruchowych - poczucia równowagi, koordynacji ruchowej, sprawności manualnej
  • pielęgnowanie relacji społecznych oraz nauka dobrych manier

Dziecko, które wykonuje ćwiczenia życia praktycznego buduje:

  • poczucie własnej wartości ("ja potrafię sam!")
  • sprawność fizyczną zaspokajając jednocześnie potrzebę ruchu
  • koordynację ruchową, zarówno w obszarze motoryki małej jak i dużej
  • swoją samodzielność i samowystarczalność
  • bazę wiedzy - uczy się procedur wykonywania różnych czynności, dajmy na to wie, że najpierw wkłada się pranie do pralki, potem wlewa się płyn do szufladki, potem zamyka się szufladkę i drzwiczki, a na koniec ustawia się pokrętło i wciska przycisk "start"
  • umiejętność utrzymania ładu w swoim otoczeniu, przykładowo, po wstawieniu prania trzeba zakręcić butelkę z płynem i odstawić ją na miejsce

Pora więc na obiecaną pomoc do pobrania. Miłego korzystania! Co się tyczy instrukcji korzystania, to polecam wam zajrzeć do artykułu na stronie Montessori Album - myślę, że tu znajdziecie najbardziej metodyczne wyjaśnienie.

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)