Top 10 angielskich seriali na YouTube dla dzieci 6+

Czas nieubłaganie leci - dzieciaki coraz większe, coraz więcej rozumieją po angielsku i pora podsuwać im treści trochę ambitniejsze językowo. Ostatnio trochę się tego zebrało, więc i z tobą chciałam się podzielić filmami, które ostatnio zaskarbiły nasze serca. Co istotne, wszystkie są dostępne na YouTube - starałam się też, by były to miejsca, w których zobaczysz wszystkie odcinki danego serialu.

To zestawienie jest kontynuacją mojego poprzedniego wpisu, w którym przybliżałam 8 serii w duchu Montessori, które znajdziecie na YouTube. W tym proponuję filmy bardziej zaawansowane językowo, z elementami fikcji, dedykowane dzieciom starszym. Druga grupa filmów, które tu podsuwam to filmiki popularnonaukowe i filozoficzne.

Jedynym wyjątkiem jest Curious George, którego bym polecała trochę młodszym (4-5 lat). My akurat go nie oglądaliśmy, bo jestem za realizmem w przypadku młodziaków, ale szkoda mi zupełnie pominąć na blogu tak znaną w angielskiej kulturze postać.

Pippi Longstocking

Pełne przygody Pippi znanej z książek Astrid Lindgren. Moje dzieciaki były zachwycone! W tym miejscu znajdziesz playlistę ze wszystkimi odcinkami. A tu pierwszy odcinek z serii.

Martha Speaks

To z kolei mój ulubiony serial - świetnie wspiera rozwój językowy. Tytułowa Marta jest psicą, która mówi od czasu, gdy zjadła zupę literkową. Każdy odcinek skupia się wokół jednego słowa klucza i wprowadza w sumie 20 dość zaawansowanych wyrazów.  W odcinkach zawarte są również wstawki przygotowujące do samodzielnego czytania. Serial jest także dostępny w wersji polskiej, pod tytułem "Marta Mówi". Pod tym linkiem znajdziesz pełną listę odcinków dostępnych na YouTube, a tak wygląda przykładowy odcinek:

The Adventures of Tintin

Tintin jest znany miłośnikom przede wszystkim z komiksów belgijskiego rysownika, Herge'a. To rezolutny chłopak, któremu towarzyszy foxterier Snowy oraz przyjaciel, kapitan Haddock. Wspólnie rozwikłują kolejne kryminalne zagadki. Każda opowieść rozgrywa się w innym zakątku świata, dlatego filmy/komiksy są okazją do dowiedzenia się różnych ciekawostek.

Ja właśnie na tych komiksach nauczyłam się angielskiego, dlatego podchodzę do serialu z dużym sentymentem. Nominalnie jako grupę wiekową odbiorców wskazywałabym dzieci 8+. Długość odcinków to około 20 lub około 40 minut. Oto i link do pełnej playlisty, a poniżej przykładowy odcinek:

TED-Ed

Konferencja TED oraz  inspirujące wystąpienia z zakresu nauki, psychologii oraz edukacji podbiły Internet przebojem. Wiele osób nie wie jednak, że jest również wersja popularnonaukowa dla młodzieży. To naprawdę wartościowa dawka czasu ekranowego. Pełną listę odcinków przejrzysz tu, a tak wygląda przykładowy odcinek:

SciShow

Zbiór krótkich (5-12 minutowych odcinków) na różne tematy popularnonaukowe. Taki lamus ciekawostek od paleontologii, przez historię po podbój kosmosu. Wiele z odcinków przyjmuje formułę odpowiedzi na dziwaczne (choć bardzo sensowne) pytania, które rodzą się w głowach młodych ludzi.  Rekomenduję dla wieku 7+. Pełną listę odcinków podejrzysz tu, a przykładowy odcinek poniżej:

It's OK To Be Smart

To kolejny zbiór 10-minutowych filmów odpowiadających na różne pytania dzieci - dlaczego w igloo jest ciepło? co to jest odporność stadna? jak wypić kawę w kosmosie? Pełną listę odcinków znajdziesz na stronie kanału, a poniżej przykładowy odcinek:

Crash Course

Krótkie, 10-minutowe, video-tutoriale streszczające w pigułce tematy z zakresu historii, technologii, nauk ścisłych, nauk przyrodnicznych oraz ekonomii. Można znaleźć tu sporo przydatnych filmów, jak np. ta historia powstania języków i pisma (super wpsiuje się w Wielkie Lekcje Montessori). Pełną listę odcinków znajdziesz na stronie kanału, a poniższy odcinek o krytycyzmie i weryfikacji źródeł w Internecie skradł moje serce:

The Aventures of Paddington Bear

Kultowy wręcz miś, z niebywałą zdolnością do pakowania się w kłopoty. Wielokrotnie ekranizowany - na YouTube można znaleźć zarówno współczesne kreskówki o Paddingtonie, jak i klasyczne odcinki z pluszowym aktorem. Same historie nie są bardzo złożone, natomiast mam wrażenie, że akcent i wymowa w tych filmach mogą sprawiać pewne trudności. Pełną listę dostępnych filmów znajdziesz w tym miejscu, a przykładowe odcinki wyglądają tak:

Asterix the Gaul

Przygody Gala Asteriksa mają również swoją odsłonę filmową. Bohaterów chyba nie muszę przedstawiać, bo są doskonale znani w Polsce. Komiksy były wielokrotnie tłumaczone, nie dziwi więc, że dzieci na całym świecie od lat nabywają kolejne języki w towarzystwie butnych Galów i ciapowatych Rzymian. Pełną listę pełnometrażowych filmów o Asteriksie znajdziesz w tym miejscu. Każdy z filmów to ponad godzina oglądania.

Curious George (dla ciut młodszych)

Książeczki o ciekawskiej małpce pamiętają czasy młodości naszych dziadków. Sympatycznemu zwierzakowi towarzyszy jego ludzki przyjaciel - to on wyjaśnia George'owi m.in. jak powstaje syrop klonowy.

Spośród tu zebranych filmów i seriali ten jest adresowany do młodszych odbiorców. Odcinki są około 25 minutowe. W tym miejscu znajdziesz ich pełną listę, a tak wygląda przykładowy odcinek:

Mam nadzieję, że któryś z tych seriali przypadnie tobie i twojemu dziecku do gustu. Daj znać jeśli macie już swoje ulubione seriale/kanały - chętnie poznam kolejne ciekawe rzeczy do obejrzenia.

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)