[do druku] Zrobiłam komiks do nauki czytania metodą sylabową

Stało się. Moje drugie dziecko zaczyna czytać. Podpatrzyłam, że ostatnio wyjątkowo spodobało mu się czytanie krótkich fraz w "Puciu" oraz w "Sylabami po Krakowie" i postanowiłam przygotować nowe materiały, które urozmaicą nasze ćwiczenia. Oczywiście, cokolwiek szykuję dla moich dzieci, trafia również na blog.

Co dokładnie przygotowałam? Prezentuję Wam zbiór 10 plansz z XVI-wiecznymi obrazami flamandzkich/niderlandzkich malarzy. Mowa o Pieterze Brueghelu Starszym oraz Młodszym. Czemu akurat oni? Tu historia jest bardzo ciekawa i związana z dziecięcą ilustracją książkową.

Malarstwo klanu Brueghlów (zwłaszcza "Starszego" - ojca, oraz "Młodszego" - syna) jest przez wielu ilustratorów wymieniane jako inspiracja i wzór w tworzeniu ilustracji do książek dziecięcych. Ostatnio uświadomił mi to dobitnie Adolfo Serra, hiszpański ilustrator, którego ilustracje niezmiennie mnie fascynują. Na jego liście mistrzów znajdują się właśnie Brueghel Starszy, obok takich nazwisk, jak: Van Gogh, Wolf Erlbruch, czy Katsumi Komagata.

Oto kolejny raz wymienia się Brueghelów jako prekursorów ilustracji książkowej. Wcześniej wspominałam o tym przy okazji opisywania genezy książek obrazkowych (typu Ulica Czereśniowa). Cały niemiecki nurt wimmelbuch (dosł. książka, w której się roi) jest pokłosiem działalności Hieronima Boscha oraz Bruegheli.

Przyglądając się dziełom Brueghela Starszego i Młodszego łatwo dostrzec, że obrazy są pełne akcji, podkoloryzowane, mają charakter wręcz komiksowy (tu świetny artykuł, w którym określa się tych malarzy mianem "protoplastów Instagramu"). Wystarczyło więc sięgnąć po obrazy z zasobów Google Arts Project i dorobić stosowne etykiety. Et voilà!

Niejednokrotnie podkreślałam, że dzieci warto zaznajamiać ze sztuką już od najmłodszych lat, dlatego tak chętnie korzystam z książek o historii sztuki i umożliwiam dzieciom obcowanie z dziełami - więcej na temat moich działań przeczytasz w tym artykule.

Powinnam jeszcze wytłumaczyć się z przydomków malarzy, "chłopski" i "piekielny", które widnieją na okładce "Czytanek z Breughelami". Wynikają one z tematyki dzieł ich autorów. Breughel Starszy malował głównie scenki z życia wiejskiego, natomiast jego syn często malował obrazy bardziej oniryczne, nawiązujące do malarstwa Hieronima Boscha. Często były to sceny dość koszmarne, dlatego w mojej książce więcej znajdziecie obrazów o tematyce ludycznej.

Zapraszam do pobierania, drukowania i korzystania - polecam drukować w jak najlepszej jakości, ponieważ obrazy są bardzo szczegółowe.


Jest to moja trzecia książka z dziełami światowej sztuki przeznaczona do nauki czytania. Moje wcześniejsze książki (w dwóch wersjach językowych i z różnymi czcionkami) podejrzycie poniżej:

Nauka czytania z polską sztuką (zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie)

Nauka czytania z polską sztuką II (zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie)

Oprócz wyżej wymienionych przygotowałam również małą książeczkę z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi (do nauki czytania i terapii rozwoju mowy).

Nauka czytania i mówienia - książka z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)