Idą Święta - książka, która pokazuje świąteczne obyczaje na całym świecie

Co to takiego podłaźniczka? Kto wymyślił wieszanie skarpet na prezenty? Dlaczego na Ukrainie Święta są później? Czy wszyscy obchodzą Boże Narodzenie? Jak się świętuje w Szwecji, Niemczech, Japonii, Polsce?

Chciałam Wam pokazać książkę, która w tym roku stanie się podstawą naszych celebracji świątecznych. "Idą Święta" Moniki Utnik-Strugały z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło. To książka, która prowadzi nas przez kontynenty, gdzie mamy okazję podejrzeć co się dzieje w okresie Bożego Narodzenia w różnych krajach.

"Idą Święta" podzielona jest na krótkie rozdziały, w sam raz by czytać po jednym, dwa w trakcie Adwentu. Książka nie faworyzuje żadnej z religii, czy któregokolwiek z obyczajów, co stanowi o jej wielkiej wartości - czyta się ją jak obyczajowy przewodnik turystyczny. Do tego przesycony ciekawostkami i pełen świątecznego nastroju. W zeszłym roku pisałam wam o angielskich książkach przybliżających świąteczne obyczaje z krańców świata i przyznam, że na ich tle polski tytuł Moniki Utnik-Strugały wypada imponująco.

Nie dziwi mnie więc, że zeszłoroczny nakład książki rozszedł się jak ciepłe bułeczki i mnóstwo osób zostało z pustymi rękami. Tegoroczna edycja (niebieska, zeszłoroczna była czerwona) jest rozszerzona w stosunku do poprzedniej. Nowe wydanie zostało wzbogacone m.in. o opis Chanuki, chińskiego Nowego Roku czy teksty popularnych kolęd i odwołania do muzycznych i filmowych hitów świątecznych.

W książce znajdziecie odpowiedzi na takie pytania jak kto wymyślił bombki, dlaczego hiszpanie jedzą winogrona na Nowy Rok, dlaczego w Japonii obchodzi się Boże Narodzenie, mimo że jest tam bardzo niewielu katolików?

Książka jest interesująca również z perspektywy dziecka - dowie się ono kiedy w innych krajach dzieci dostaną prezenty, kto im je wręczy (Mikołaj? Gwiazdor? Królowie?). Sporo uwagi poświęcone jest świątecznym przysmakom - wreszcie znaleźliśmy z dzieciakami opis Lutefisku, którym zajadają się Pettson i Findus w książkach Svena Nordqvista.

Poza tym muszę powiedzieć, że jestem wielką fanką ilustracji Ewy Poklewskiej-Koziełło. To jedna z moich ulubionych współczesnych polskich ilustratorek i wypada znać książki, które opracowała.

Mimo, że "Idą Święta" oprowadza nas po całym świecie, to z należytą uwagą i szczegółowością opisane są nasze rodzime zwyczaje - te znane i mniej znane. Cieszę się też, że znalazło się miejsce na kolędy, co czyni tę książkę pełnym "podręcznikiem bożonarodzeniowym".

Ciekawa jestem, czy przekonałam was do tej książki? Dla mnie jest ona szczególnie cenna, bo przekazuje te wartości, które są mi wyjątkowo bliskie i ważne.

Z perspektywy osoby wychowującej dzieci dwujęzycznie, której zależy na tym, by jej dzieci znały inne kultury, wiedziały co się dzieje na świecie i akceptowały różnorodność, to książka, której nie mogło zabraknąć na półce. Poza tym wspaniale wpisuje się w montessoriańskie wychowanie dla pokoju.

Czym jest wychowanie dla pokoju? Pozwolę sobie powołać się na panią Barbarę Surmę, która pięknie to tłumaczy, cyt. za "Edukacja międzykulturowa a wychowanie dla pokoju w koncepcji pedagogicznej Marii Montessori", Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce : kwartalnik dla nauczycieli nr 1-2,24-33, 2010:

Wychowanie  prowadzące  do  pokoju,  lub  inaczej  do  kultury  dialogu,  wkon-cepcji  pedagogicznej  MariiMontessori  opiera  się  na kształtowaniu  osobowości dziecka zgodnie z zasadami wolności, pokoju i miłości w tak zwanym przygoto-wanym  otoczeniu.  Tak  rozumiane  wychowanie  sprzyja  rozwojowi  wartości ludzkich: inteligencji, kultury, wrażliwości, miłości, instynktu społecznego, współ-pracy, współzależności. Ponadto wychowanie jej zdaniem powinno ukierunkować człowieka na jego wielkość, kształtować poczucie godności „bez względu na rasę, kulturę, przynależność do warstwy społecznej, przekonań”

Drugim filarem mojej filozofii jest chęć budowania w dzieciach poczucia, że są obywatelami świata (ang. citizen of the world/global citizenship), z całym bagażem odpowiedzialności, który za tym idzie (dbałość o środowisko, o drugiego człowieka). To są idee, którym patronuje królowa Noor, przewodnicząca ruchowi Szkół Zjednoczonego Świata (gdzie w latach 90' po raz pierwszy zetknęłam się z tą filozofią, a dopiero wiele lat później odkryłam analogiczne postulaty u Montessori).


Tu sprawdzisz cenę książki "Idą Święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie." [Ceneo]


Książki, które polecam, rekomenduję Wam z całego serca. Jeśli zechcesz dokonać zakupu przez któryś z linków przeze mnie zamieszczonych, dostanę z tego tytułu małą prowizję. Nie ma to wpływu na cenę książki, a będzie to formą wyrażnia wdzięczności za moją pracę.

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)