Angielski? Naturalnie! Nie znasz języka? Nie szkodzi - niania nauczy twoje dziecko

Wyobraź sobie - jakbyś się czuł(a) gdyby twoje dzieci stały się dwujęzyczne w sposób naturalny, bez podręczników, prac domowych i ratunkowych korepetycji. Brzmi kusząco, czyż nie?  Jak daleko jesteś od realizacji tego pomysłu? Powiem ci - od celu dzieli cię tylko jedna decyzja. A może wróciłaś z zagranicy i szukasz sposobu by utrzymać znajomość języka?

Z uśmiechem wspominam historię jak poszłam do paczkopunktu po paczkę i zaczepił mnie mężczyzna - popatrzył na mnie i moje dzieciaki, po czym stwierdził - "O, widzę, że uczy pani dzieci angielskiego, ale super pomysł!", na co żartem odpowiedziałam "Ależ ja wcale ich nie uczę, ja tylko do nich mówię.". Jak się okazało, tata również rozważał wprowadzenie angielskiego, ale sam nie miał czasu, nie czuł się pewnie ze swoim angielskim i nie był w stanie znaleźć nikogo kto by pouczył jego dziecko.

Wśród tysięcy rodzin, które co roku decydują się na wczesne wprowadzenie języków dzieciom najczęściej spotyka się cztery ścieżki dojścia do znajomości drugiego języka:

 • samodzielne nauczanie dziecka - to rodzic odpowiada za stworzenie warunków do przyswojenia języka
 • wyjazd/emigracja - w wyniku podróży dzieci uczą się języków, które po powrocie do domu trzeba jakoś utrzymać
 • nauczanie przez delegowanie - rodzic znajduje eksperta, który umożliwi dziecku naukę - nianię, obcojęzycznego towarzysza zabaw, placówkę dwujęzyczną
 • formuły mieszane -  rodzice zapewniają część okazji do nabywania języka, a reszta wsparcia pochodzi z playdates, zajęć zorganizowanych, wsparcia native speakera lub dwujęzycznej niani

Pierwsze w Polsce miejsce z profesjonalną pomocą językową

Polskie dzieci za granicą mają szkółki sobotnie, organizacje polonijne i szkołę zdalną, które, a czym dysponują rodzice uczący angielskiego w Polsce? Jeszcze niedawno bym powiedziała, że nie za wiele.

Do niedawna mogliśmy tylko sami wziąć sprawy w swoje ręce i szukać towarzystwa do playdates. Szczęśliwie rodziców, którzy cenią języki z roku na rok przybywa, a wraz z nimi pojawiają się nowe inicjatywy - coraz bardziej profesjonalne. SayNanny.pl to pierwsze miejsce, które powstało z myślą o rodzicach takich jak my. To miejsce, w którym:

 • znajdziemy nianię, która nauczy dziecko języka
 • sprawdzimy co, poza edukacją językową, zapewni nam niania - może ugotuje dziecku posiłek lub zabierze do muzeum?
 • od razu dowiemy się czy upatrzona niania dojedzie do nas, w jakim wymiarze czasu może pracować i jakie ma referencje

SayNanny.pl to dzieło dwóch mam, które doskonale rozumieją wagę wczesnej nauki języków. Agata, jedna z założycielek, z którą rozmawiałam, przyznała, że stworzyła SayNanny.pl w wyniku swojej frustracji. Udało się jej doprowadzić do dwujęzyczności córki, ale kiedy miała wracać do pracy po urlopie rodzicielskim okazało się, że nie ma komu kontynuować edukacji. Ostatecznie udało się jej zatrudnić zaangażowaną nianię mówiącą po angielsku, a teraz, rozwijając razem z koleżanką portal Say Nanny, chce ułatwić to zadanie innym rodzicom.

Dodatkowo doskonale rozumie, że rodzic, który powierza dziecko pod opiekę nianie musi dokładnie wiedzieć czy jest to osoba godna zaufania.

Korzyści z edukacji przez nianię

Filozofię naturalnego nabywania języków najlepiej oddają słowa Isadory Duncan "I do not teach children. I give them joy. / Nie uczę dzieci, daję im radość.". Małe dzieci uczą się nie w formie lekcji z przygotowanym programem słownictwa do zapamiętania na danej lekcji, a przez zabawę - w gotowanie, w piaskownicy, czy na spacerze. Uczą się języka kontekstowo, od razu parując słowa z przedmiotami lub czynnościami, których doświadczają.

Niania umożliwia dziecku uczenie się w komfortowych, domowych warunkach. Niania językowa to zupełnie nowy zawód, łączący w sobie opiekę nad dziećmi oraz edukację. Z jednej strony rodzic ma pewność, że dziecko wyjdzie na spacer, będzie mieć drzemkę o swojej zwykłej porze i zje zdrowy obiad, a z drugiej zyska też prezent na całe życie - podaruje dziecku dwujęzyczność.

Regularny kontakt z językiem obcym szybko sprawi, że język obcym być przestanie. Przy 30% aktywnego czasu dziecka (czyli tego czasu, kiedy dziecko nie śpi) poświęconego na kontakt z osobą obcojęzyczną powinno dać już spektakularne efekty w postaci szybkiego rozwoju znajomości języka. Niestety, nie ma co się oszukiwać - 20 minut tygodniowo lekcji angielskiego w przedszkolu jest tylko budowaniem pozorów realizacji wczesnej edukacji językowej przez państwo, a nie realną szansą na poznanie języka.

Jeśli zastanawiasz się jak często i ile czasu dziecko powinno mieć kontakt z nativem/nianią językową, żeby spodziewać się postępów, to pozwól, że ci podpowiem:

 • jakikolwiek kontakt z językiem, jaki jesteś w stanie zapewnić dziecku, będzie dla niego korzystny
 • warto dbać nie tylko o ilość czasu "z drugim językiem" ale również o częstotliwości okazji do korzystania z niego
 • jak to w życiu bywa - im więcej ćwiczysz, tym więcej umiesz, jeśli nie ćwiczysz wcale, to nic się nie nauczysz (czyt. do odważnych świat należy!)

O samych korzyściach z dwujęzyczności pisałam już wielokrotnie:

Jak działa SayNanny.pl - wyszukiwarka dwujęzycznych niań?

Rejestrując się na portalu dostajesz możliwość przeglądania profili niań i filtrowania ich po miejscu  zamieszkania, wieku, czy językach, w których się komunikuje. Możesz również wyszukać native speakerów. Kiedy znajdziesz kogoś, kto ci odpowiada, nawiązujesz z nim kontakt przez portal i umawiacie się na spotkanie.

Dzięki platformie SayNanny:

 • znajdziesz osobę, która mówi w języku, który potrzebujesz
 • przefiltrujesz osoby pod kątem znajomości polskiego (niektórzy specjalnie szukają niań mówiących wyłącznie w obcym języku)
 • zapoznasz się z doświadczeniem i referencjami niani
 • szybko ustalisz wynagrodzenie niani
 • sprawdzisz czy niania dojedzie do ciebie i ile czasu może poświęcić twojemu dziecku

Co istotne, nie jesteś w żaden sposób związana/ny z nianią. Jeśli uznasz, że szukasz kogoś innego, w innej części miasta lub o innych dodatkowych umiejętnościach (może potrzebujesz teraz kogoś kto nauczy dziecko angielskiego w trakcie spacerów?) w każdej chwili możesz wrócić do portalu i wyszukać nową osobę.

A jeśli sam/a jesteś nauczycielem lub zajmujesz się zawodowo opieką nad dziećmi możesz dołączyć do portalu SayNanny jako dwujęzyczny edukator/ka.

SayNanny to miejsce stworzone z myślą o rodzicach i edukatorach, którzy rozumieją różnicę pomiędzy edukacją w formie lekcji, a naturalną nauką języka. Dzięki temu, że nad miejscem czuwają mamy wychowujące dwujęzyczne dzieci, mamy pewność, że osoby, które trafiają do portalu, będą kreatywnie wspierać rozwój mowy - przez zabawy, książki, opowiadania.

Jakich języków nauczysz dzięki SayNanny? Lista jest cały czas rozszerzana, na chwilę obecną znajdziesz tu:

 • angielski
 • francuski
 • rosyjski
 • hiszpański
 • niemiecki

Tu znajdziesz swoją nianię uczącą języków - SayNanny.pl


Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)