Najlepsze angielskie książki dla dzieci (angielski kanon literatury dziecięcej część 3: od 4 do 9 lat)

Trzecia część mojego wielkiego spisu książkowych cudowności angielskiej literatury dziecięcej. Na warsztat trafił przedział wiekowy od 4 do około 9 lat (lub i więcej, bo ja sama z przyjemnością sięgam po niektóre z tych książek). Muszę przyznać, że miałam wyjątkową frajdę z tworzenia tej listy. Wybrałam książki:
z głębszym przekazem, w tym poruszające problemy filozoficzne, ale bez:

  • nachalnego moralizowania
  • humorystyczne, niesztampowe i zaskakujące
  • kształtują umiejętności językowe (świadomość fonologiczną)
  • pięknie ilustrowane
  • którym nie sposób się oprzeć.
    Innymi słowy, każda z wymienionych książek ma jakiś “czynnik Wow!”.

Pierwszą część serii książkowej, opisującej przedział wiekowy od 0 do 3 lat, znajdziecie w tym miejscu. W tym miejscu opisuję również metodykę przygotowania spisu kanonu lektur wraz z listą mojej literatury źródłowej.

Za to w tym miejscu znajdziecie drugą część spisu “lektur obowiązkowych”, czyli przedział 2- 4 lata.

Celowo szykuję listy “na zakładkę”, czyli przedziały wiekowe pokrywają się nieznacznie. Bo przecież żadna książka nie ma swojej twardej daty ważności ;)

Polecam również mój wpis jak tanio kupować angielskie książki dla dzieci.

Lista książek (4 - 9 lat)

Gwiazdką (*) obok tytułu książki oznaczyłam te pozycje, które są moim zdaniem szczególnie wartościowe, na których się nie zawiedziecie. Pod opisem linki do dwóch największych księgarń - Amazon (link w obrazku) i zazwyczaj tańszego, z darmową wysyłką BookDepository (link tekstowy).

Applegate, Katherine “The One and Only Ivan”

Książka, choć fikcyjna, bazuje na prawdziwej historii (warto się z nią zapoznać). Historia goryla, który, wyrwany z naturalnego środowiska jest zmuszony być niego atrakcją centrum handlowego, wraz ze schorowaną słonicą i psem przybłędą. Sam Ivan jest narratorem tej historii. Początkowo nie zdaje sobie sprawy w jak opłakanej sytuacji się znajduje - do czasu kiedy do menażerii dołącza słoniątko, a stara słonica odchodzi.
Ivan podejmuje się opieki i ochrony nowego członka stada. Szybko dostrzega jak bezpardonowo właściciel obchodzi się ze słoniątkiem i postanawia swoimi rysunkami sprowokować gapiów do wyrwania zwierząt z opresji. Dzięki determinacji udaje się zrealizować marzenie - po akcji protestacyjnej i zamknięciu centrum handlowego zwierzęta trafiają do zoo, o którym marzyły.
Książka wielokrotnie nagradzana w licznych konkursach, prowokuje do przemyśleń o ochronie środowiska i przyjaźni.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “The One and Only Ivan”

Beaty, Andrea “Rosie Revere, Engineer”, “Iggy Peck, Architect”, “Ada Twist, Scientist” (*)

Seria bardzo przydatnych książek, uczących dzieci, że warto podążać za własnymi marzeniami, wbrew przytykom innych, czy początkowym niepowodzeniom. Zachęca dziewczynki i chłopców do wybierania nauk technicznych. W każdej z książek jedno z dzieci z klasy Panny Lily Greer ukazuje swój techniczny geniusz, w który dorośli początkowo niedowierzają, po czym okazuje się, że dzieci biją dorosłych na głowę swoją pomysłowością.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “Rosie Revere, Engineer”
Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “Iggy Peck, Architect”

Bond, Michael “Paddington Bear” (*)

Historia misia, który z Ameryki Południowej dostaje się statkiem do Wielkiej Brytanii i przypadkiem staje się członkiem typowej brytyjskiej rodziny. Oczywiście miś ma niedźwiedzi takt, nie jest zbyt czysty i cały czas wpada w tarapaty. Sympatyczna historia, którą chyba każdy anglojęzyczny dzieciak zna. Do tego sporo ekranizacji i audiobooków.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository (inne wydanie niż na Amazon): “A Bear Called Paddington”

Carol, Lewis “Alice's Adventures in Wonderland”

Jeśli szukacie obłędnie ilustrowanego wydania Alicji w krainie czarów to polecam serię “Puffin in Bloom” (pierwsze zdjęcie).

Amazon (pierwsze zdjęcie to Puffin in Bloom, drugie to zwykły Puffin:

Tu kupisz na BookDepository: “Alice's Adventures in Wonderland”

Dahl, Roald “Fantastic Mr. Fox”

Roald Dahl jest angielskim mistrzem słowotwórstwa i językowych łamańców. Jeden z bardziej rozpoznawalnych autorów literatury brytyjskiej. Fantastic Mr. Fox to opowieść o sprytnym lisie i trójce niepełnosprytnych rolników, którym lis podkrada dary natury. Rozwija się z tego regularna wojna podjazdowa, w której leśne zwierzęta triumfują nad niezbyt bystrymi ludźmi.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “Fantastic Mr. Fox”

Davies, Nicola “Lots: The Diversity of Life on Earth”

Pięknie ilustrowana książka o malejącej bioróżnorodności naszej planety. Opisywałam ją szczegółowo w tym miejscu. W zasadzie dowolna książka Nicoli Davies mogłaby się znaleźć na tej liście.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “Lots: The Diversity of Life on Earth”

Daywalt, Drew “The Day the Crayons Quit” (*)

Bardzo pomysłowa książka - chłopiec znajduje w swojej teczce listy od jego kredek. Każda ma mu coś do powiedzenia odnośnie swojej pracy, marzeń i konfliktów z innymi kredkami. Humorystyczna książka zachęcająca do kreatywności.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “The Day the Crayons Quit”

Dewdney, Anna “Llama Llama Red Pajama”

Llama, Llama red pajama
waiting, waiting for his mama.
Mama isn't coming yet.
Baby Llama starts to fret.

Zaraźliwie rymowana historia.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “Llama Llama Red Pajama”

Donaldson, Julia “The Snail and the Whale”

Rymowana historia o tym, że nawet będąc małym można dokonać wielkich rzeczy. Nawet będąc małym ślimakiem, korzystającym z wielorybiego autostopu.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “The Snail and the Whale”

Dr Seuss “The Sneetches and Other Stories” (*)

Czy temat dyskryminacji jest zbyt poważny dla czterolatka? Absolutnie nie. Jak to u Seussa bywa, bohaterami są dziwne stwory, tytułowe Sneetches. Te z gwiazdami na brzuchach mają się za lepsze od tych bez gwiazd - do czasu…
Przyjeżdża przedsiębiorca, który za opłatą przyprawia lub zdejmuje gwiazdy. “Sneetches loose their ritches…”, i tak się w kółko przerabiają (a to z gwiazdami, a to bez), że w końcu nikt nie wie kto tak na prawdę jest stworem z gwiazdą a kto bez..

...until neither the Plain nor the Star-Bellies knew
whether this one was that one... or that one was this one...
or which one was what one... or what one was who."

Pozostałe historie w tej książce traktują o uporze (trochę jak historia budowy Zakopianki). Dwa Zaxy nie chcą zejść sobie z drogi i tak tkwią w swym uporze, aż powstaje nad nimi wiadukt drogowy.
Cała książka to zbiór opowiadań krążących wokół tematyki tolerancji. Gdybym mogła, to bym ustanowiła ją jako lekturę szkolną. Tylko czy ktoś mnie posłucha?

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “The Sneetches and Other Stories”

Gravett, Emily “Tidy” (*)

Przypowieść o ekologii. Opętany manią czystości borsuk zabiera się za porządkowanie lasu. Nie wynika z tego nic dobrego. Tylko czy da się to jakoś naprawić?

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “Tidy”

Hughes, Emily “Wild”

Dzika dziewczynka zostaje wyrwana ze swojego środowiska, gdzie ma wielu przyjaciół wśród zwierząt. Historia o tym, że pewnych rzeczy na siłę nie zmienimy. Książka z kategorii “wspaniałe ilustracje”.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “Wild”

Jeffers, Oliver “The Heart and the Bottle”

Piękna metafora żałoby po utracie ukochanej osoby (tu dziadka). I o dziecięcej ciekawości świata. Książkę obejrzycie tu. Choć jedną książkę Jeffersa trzeba mieć w biblioteczce - jeśli szukacie czegoś bardziej humorystycznego, to polecam “Stuck” lub “The Incredible Book Eating Boy”

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “The Heart and the Bottle”

Jeffers, Oliver “Here We Are” (*)

Pięknie ilustrowana książka Jeffersa o naszej planecie, kosmosie, ludzkości i ludziach. Pełne kompendium wiedzy dla 4-letniego człowieka opowiedziana w sposób zrozumiały dla niego. Plus małe, typowo Jeffersowe żarciki. Sprowokuje do wielu pytań.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “Here We Are”

Gray, Kes “Oi Frog”, “Oi Dog” (*)

Prześmieszna rymowana historia i jej kontynuacja. “Weasels sit on easels, moles sit on poles…” nie sposób potem wybić to sobie z głowy. Podejrzycie tu. Książka była bestsellerem, więc na jej bazie jest już cała seria, z innymi zwierzętami w tytule.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “Oi Frog”
Tu kupisz na BookDepository: “Oi Dog”

Martin, Emily Winfield “The Wonderful Things You Will Be”

Pięknie ilustrowana książka o miłości rodzica do dziecka. Narrator zastanawia się, kim będzie jego dziecko, jakie wartości będzie reprezentować. Na koniec stwierdza, że niezależnie od obranej drogi, dziecku będzie towarzyszyć miłość jego rodziców. Mimo, że książka jest dość oszczędna w słowach, to wymaga pewnej językowej biegłości.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “The Wonderful Things You Will Be”

McGhee, Alison “Someday” (*)

Wybitnie wzruszająca książka o dorastaniu, zakładaniu swojej rodziny i odchodzeniu. Bardzo oszczędna w słowach, za to bardzo prowokująca do myślenia. Również świetny prezent dla mam (traktuje o miłości matczynej).

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “Someday”

Milne, A. A. “The Complete Tales of Winnie-the-Pooh”

Kubusia chyba nie muszę nikomu przedstawiać?

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “The Complete Tales of Winnie-the-Pooh”

Munsch, Robert “The Paper Bag Princess”

Mamy smoka, księżniczkę i księcia w nowej, zakręconej odsłonie. Bardzo feministycznej. Księżniczka postanawia poślubić księcia, lecz smok rujnuje kraj (w tym jej garderobę) i więzi księcia. Księżniczka bierze sprawy w swoje ręce i ubrana w papierową torbę rozprawia się ze smokiem. Książę, zaskoczony jej mało reprezentacyjnym wyglądem, traktuje ją opryskliwie, co sprytna księżniczka kwituje stwierdzeniem, że wybranek najwyraźniej jest głupolem i znika szczęśliwa wieść swój żywot gdzie indziej.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “The Paper Bag Princess”

Novak, B.J. “The Book With No Pictures” (*)

Książka, przy której można boki zrywać. Czytający musi głośno przeczytać każde słowo, które jest w książce. Nawet jeśli jest kuriozalnie absurdalne. Nawet jeśli ma to zrobić małpim głosem. Choć nie ma rysunków, to książka jest typograficznym dziełem. A jak się dzieciaki przy niej cieszą zobaczycie tu.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “The Book With No Pictures”

Parish, Peggy “Amelia Bedelia”

Do Państwa dołącza nowa gospodyni domowa. Każde polecenie traktuje dosłownie. Take a picture, dress the chicken for dinner, “remove the stain* nabierają nowego znaczenia. Każda historia kończy się spektakularną katastrofą.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “Amelia Bedelia”

Pett, Mark “The Girl Who Never Made Mistakes”

Czy fajnie jest być idealnym, perfekcyjnym, nieomylnym? Co się stanie, gdy “dziewczynka, która nigdy nie popełnia błędów” popełni ten pierwszy? Czy będzie od tego szczęśliwsza? Jedna z tych książek, które dają do myślenia. Do podejrzenia w tym miejscu.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “”

Rey, H. A. “Curious George” (*)

Staroć, ale sympatyczny. Cała seria książek z licznymi rysunkami i niedużą ilością tekstu na stronę. Książki idealne do nauki języka, bo bardzo dużo z treści da się wytłumaczyć dziecku pokazując obrazki.
Ciekawski George płata sporo figli, zobaczcie jak się zabrał za smażenie naleśników:

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “Curious George”

Reynolds, Peter H “Creatrilogy: The Dot, Sky Color, Ish” (*)

Tryptyk trzech książek o tworzeniu, wierze we własne możliwości, kreatywności i podążaniu za marzeniami. “The Dot” jest książką tak przełomową, że ustanowiono nawet we wrześniu międzynarodowy dzień kropki. Brać w ciemno!

Amazon (Creatrilogy):

Tu kupisz na BookDepository: “The Dot”
Tu kupisz na BookDepository: “Sky Color”
Tu kupisz na BookDepository: “Ish”

Schwartz, David M. “How Much Is A Million?”

Bogato ilustrowana książka pokazująca ile to jest milion na wszystkie możliwe sposoby. Ile czasu trwałoby liczenie do miliona? Jak wysoka byłaby wieża z miliona dzieci stojących sobie na głowach? Jak duże by było akwarium na milion złotych rybek? A co z miliardem?

Pozycja dla przedszkolaków zaczynających się licytować znajomością wielkich liczb.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “How Much Is A Million?”

Scieszka, Jon “The True Story of the Three Little Pigs”

Znana bajka humorystycznie opowiedziana z perspektywy wilka. O tym, że nie zawsze prawdą jest to, co się nam wydaje.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “The True Story of the Three Little Pigs”

Silverstein, Shel “The Giving Tree” (*)

Książka, przy której za każdym razem płaczę ;) Stanowczo dla tych, co potrafią trzymać fason. Filozoficzna przypowieść o jabłoni i chłopcu, któremu oddała wszystko co miała - cień, owoce, gałęzie i w końcu swój pień. O tym, jak niewiele potrzeba by być szczęśliwym i o tym jak zapominamy co w życiu najważniejsze. Również o tym jak wraz z dorastaniem i starzeniem się zmienia się nasza perspektywa. Pisana bardzo prostym językiem, jednak sam przekaz wymaga “wyrobionego” czytelnika.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “The Giving Tree”

Travers, P. L. “Mary Poppins”

Kolejna stara pozycja, z większą ilością tekstu. Historia dzieci, do których trafia bardzo niecodzienna guwernantka. Wyposażona w magiczne moce, sprawia, że w życie dzieci wkradają się różne niespodzianki.

Amazon (wszystkie tomy w jednym wydaniu):

Tu kupisz na BookDepository: “Mary Poppins” tom 1

Van Allsburg, Chris “The Polar Express”

Pięknie ilustrowane świąteczne opowiadanie. Są i elfy i Święty Mikołaj.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “The Polar Express”

Viorst, Judith “Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day”

Są takie dni, co wszystko idzie nie po naszej myśli. Książka, która uczy dzieci mówienia o swoich emocjach i daje im prawo do odczuwania złości. Wartościowa, wymaga omówienia z rodzicem.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day”

Yamada, Kobi “What Do You Do With an Idea?”

Co zrobić gdy chodzi nam po głowie jakiś pomysł? Czy ludzie nas wyśmieją za ten pomysł? Może lepiej go porzucić? Co tak naprawdę obcy ludzie wiedzą o naszym własnym pomyśle? Co z tego, że może wydawać się dziwny i szalony.
“Pomysł” jest jedynym kolorowym elementem w książce, początkowo mały, potem kiełkuje by kolorem wypełnić całe karty książki. So, what do you do with an idea?

You change the world.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “What Do You Do With an Idea?”

Yamada, Kobi “What Do You Do With a Problem?” (*)

Co zrobić gdy zawisną nad nami gradowe chmury? Zignorować, martwić się, schować się? Mały chłopiec odkrywa, że im bardziej się martwi, tym bardziej przeraża go problem (przedstawiony w formie gradowej chmury). W książce wykorzystano świetny zabieg artystyczny - z chwilą, gdy chłopiec odkrywa, że problem jest tak naprawdę okazją, możliwością samorozwoju, do książki nagle wkraczają kolory - ilustracje robią się żywsze i weselsze.

Every problem has an opportunity for something good. You just have to look for it.

Amazon:

Tu kupisz na BookDepository: “What Do You Do With a Problem?”

Nie wiesz co wybrać? Ciężko się zdecydować?

Powyższe zestawienie obejmuje ponad 30 książek i zdaję sobie sprawę, że może być ciężko się połapać. O ile chcecie coś kupić, ale nadal nie wiecie co, to radzę spojrzeć w post dla trochę młodszych dzieci i zerknąć na listę naj najów, od nich warto zacząć.

Niebawem przygotuję na blog spis wszystkich książek, które polecam, wraz z kluczem do wyszukiwania.

Pamiętajcie, że moje sugestie, co do najlepszych książek oznaczyłam gwiazdkami (*).

Podoba Ci się to co robię? Chcesz być na bieżąco? Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku

Author image
Spiritus movens mamtonakoncujezyka.pl, posiadaczka dwójki dzieci i trzech par rąk (od czasu założenia bloga)